Χιτ – Λέικερς 115-104 Με τον Τζίμι Μπάτλερ βγαλμένο από όνειρο, οι Μαϊάμι Χιτ νίκησαν τους Λος Άντζελες Λέικερς

0

Παρά τις απουσίες Ντράγκιτς και Αντεμπάγιο, οι Χιτ μπήκαν με αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι και με τον Μπάτλερ οδηγό από την αρχή, προηγήθηκαν με 13 πόντους (22-9). Οι Λέικερς άρχισαν να «αφυπνίζονται» μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου και με σαφώς μεγαλύτερη συγκέντρωση στην άμυνα, μείωσαν σε 26-23.

Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Χιτ πάντως, να συνεχίζουν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση από τον Μπάτλερ, που είχε 19 πόντους πριν την ανάπαυλα, η οποία τους βρήκε στο +4 (58-54).

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε όπως και το παιχνίδι, με τους παίκτες του Σποέλστρα να δείχνουν πιο αποφασισμένοι και με μάτι που… γυάλιζε. Μετά το αρχικό 68-54, συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα, έστω και μικρότερο (85-80) πριν την τελευταία περίοδο.

Οι Λέικερς μπορεί να είχαν τη διάθεση, αλλά ο Μπάτλερ ήταν πάντα εκεί με τις επιθετικές του αποφάσεις κι έτσι, οι Χιτ, κρατούσαν είτε μικρό προβάδισμα στην αρχή ή το μεγάλωναν πλησιάζοντας στο τέλος. Ο Μπάτλερ έφτασε τους 40 και πλέον οι Λέικερς ήταν ξεκάθαρο ότι δε μπορούσαν να επιστρέψουν για να χάσουν ελικά, με 115-104.

Ο Μπάτλερ ήταν πραγματικός ηγέτης για τους Χιτ, καθώς συμπλήρωσε triple double, με 40 πόντους, 13 ριμπάουντ και 11 ασίστ, ενώ από 17 είχαν Χίροου και Ολίνικ για τους νικητές, ενώ για τους Λέικερς, οι 25 του Τζέιμς και οι 15 του Ντέιβις, δεν ήταν αρκετοί απόψε.