Δεύτερο ημίχρονο πρωταθλήτριας και μπρέικ – Η ΑΕΚ άλωσε το Παλατάκι και βρίσκεται μια νίκη από τον τελικό

0

Πραγματοποιώντας ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο η Πετρολίνα ΑΕΚ πέρασε με εκκωφαντικό τρόπο από το Παλατάκι επικρατώντας της ΕΝΠ με 95-71, πέτυχε τη δεύτερη της νίκη στη σειρά (2-0) και πλέον βρίσκεται ένα ροζ φύλλο από την παρουσία τους στους φετινούς τελικούς.

Με επίθεση που πέταγε φωτιές η νταμπλούχος έμοιαζε με Λερναία Ύδρα αφού ο αστείρευτος πλουραλισμός της έφερε 5 παίχτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Χαντ 20, Σνάιντερ 19, Κορωνίδης 13, Παντελή 12, Σιζόπουλος 10) ενώ από κοντά και οι Μανωλόπουλος και Γκούντγουιν με 9 και 8 αντίστοιχα.

Οι βυσσινί του Ζάκη μείωσαν σε 48-45 με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου σηκώνοντας στο πόδι τους οπαδούς της Ένωσης που γέμισαν ξανά το γήπεδο όμως έκτοτε οι κιτρινοπράσινοι πάτησαν γκάζι και εξαφανίστηκαν. Το σερί 17-2 της ομάδας του Νικόλα Παπαδόπουλου έκανε το σκορ 65-47 βάζοντας ουσιαστικά τέλος στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ να συντηρεί και να μεγαλώνει τη διαφορά μέχρι την κόρνα της λήξης.

Η ομάδα του Παραλιμνίου έκανε αρχή στην τρίτη περίοδο με πέντε πόντους και στο 21′ με το καλάθι του Μπούργκετ μείωσε στους τρεις (45-48). Στη συνέχεια το συγκρότημα της Λάρνακας έφτιαξε σερί επτά πόντων και στο 22′ με το τρίποντο του Σιζόπουλου άνοιξε την ψαλίδα του σκορ στους δέκα πόντους (45-55). Στο 25′ με τις βολές του Σνάιντερ η διαφορά έφθασε στους 18 πόντους (47-65), ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν στους 19 (59-78).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Πετρολίνα ΑΕΚ αύξησε την υπέρ της διαφορά κατά πέντε πόντους (πέτυχε 17 έναντι 12 των «βυσσινί») και πήρε το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 95-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 40-48, 59-78, 71-95