Δια περιπάτου ο ΑΠΟΕΛ, με μόλις 6 καλαθοσφαιριστές στο Λευκόθεο ο ΑΠΟΠ

0

Αναμέτρηση που τόσο λόγω της διαφοράς δυναμικότητας αλλά και λόγω της παρουσίας των Πάφιων με μόλις 6 καλαθοσφαιριστές, δεν χρήζει ιδιαίτερης κριτικής με τους γαλαζοκίτρινους -επίσης με 2 ξένους και χωρίς τον αρχηγό Γαβριήλ Κοιλαρά- έφτασαν στη νίκη 96-76 επί του ΑΠΟΠ. Επίδειξη πλουραλισμού από την ομάδα του Μάριου Αργυρού με 6 διψήφιους και τον Κουμή να προσθέτει 8. Μοναχικοί καβαλάρηδες για την ομάδα του Χάντι οι Μάρτιν και Ντέιβις.

Χορταστικό το πρώτο δεκάλεπτο με τους Πάφιους να βρίσκουν τις λύσεις στο επιθετικό κομμάτι κυρίως με τους 2 Αμερικανούς και αποπειράθηκαν να κυνηγήσουν τους γαλαζοκίτρινους σε αυτό τον ρυθμό κλείνοντας μάλιστα το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 25-24.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με σερί έξι πόντων και στο 11′ με τις βολές του Ιερωνυμίδη είχαν προβάδισμα πέντε πόντων (30-25). Οι «γαλαζοκίτρινοι» άνοιξαν τη διαφορά στους 11 πόντους (40-29) με το λέι απ του Γκρίφιν στο 14′, με την απόσταση να παραμένει σε διψήφιο αριθμό στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (54-38).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με το τρίποντο του Πόιντερ, ο ΑΠΟΕΛ αύξησε τη διαφορά κατά τέσσερις πόντους και έτσι η ψαλίδα του σκορ άνοιξε στους 20 πόντους (80-60).

Οι δύο ομάδες πέτυχαν από 16 πόντους στην τέταρτη περίοδο και έτσι η διαφορά των 20 πόντων έμεινε αναλλοίωτη, με τους γηπεδούχους να εξασφαλίσουν, με τελικό σκορ 96-76, το 15ο ροζ φύλλο τους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 54-38, 80-60, 96-76