Δια πυρός και σιδήρου ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ, λύγισε στην παράταση την ΕΝΠ

0

Στην 8η φετινή του νίκη, σε 13 αγώνες, έφθασε ο Dynatron Απόλλωνας, ο οποίος στο παιχνίδι για τη 14η αγωνιστική της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος της ΟΠΑΠ Basket League, κέρδισε την Ένωση με 83-77, ύστερα από 5λεπτη παράταση, αφού στο 40`, το σκορ ήταν ισόπαλο με 70-70. Νίκη για την ομάδα της Λεμεσού, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Για την ομάδα του Παραλιμνίου, ήταν 11η της ήττα, σε 13 αγώνες.

Κορυφαίος για την ομάδα των νικητών, ήταν ο Adway που σημείωσε 17 πόντους (1/2 βολές, 8/13 δίποντα, 13 ριμπάουντ).

Με συνεχόμενο προβάδισμα για την Ένωση, εξελίχθηκε η 1η περίοδος της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν αρχικά με 5-0 και στη συνέχεια με 16-8, καθώς λίγο πριν, ο Απόλλωνας είχε μειώσει, αλλά προσωρινά. Οι γηπεδούχοι, δυσκολεύονταν να βρουν σκορ, απέναντι στην πολύ καλή άμυνα των αντιπάλων τους, οι οποίοι προς το τέλος της 1ης περιόδου, ανέβασαν τη διαφορά στο +12, σημείο στο οποίο προηγήθηκαν με 23-11.

Δυναμικό ξεκίνημα από πλευράς Απόλλωνα στη 2ηπερίοδο, με τους γηπεδούχους να μειώνουν με μαθηματική ακρίβεια τη σε βάρος τους διαφορά, μέχρι που κατάφεραν να φέρουν το σκορ στα ίσα (23-230 στο 15`. Όμως στη συνέχεια και πάλι η Ένωση προηγήθηκε, αλλά στο 17`, ο Απόλλωνας πέρασε για πρώτη φορά, μπροστά στο σκορ (29-28). Με την ολοκλήρωση του πρώτου μισού, το σκορ πήγε στο 34-30 για τον Απόλλωνα.

Με εναλλασσόμενο προβάδισμα ξεκίνησε και εξελισσόταν η 3η περίοδος, διακύμανση, που προκαλούσε αρκετό ενδιαφέρον για τη συνέχεια της αναμέτρησης. Στο 21`, η Ένωση είχε προηγηθεί με 37-34, μετά από 7-0 σερί, αλλά στη συνέχεια, ήταν ο Απόλλωνας που δημιούργησε σερί (11-4), για να περάσει αυτός μπροστά με 45-42 στο 25`. Στο 27`, οι γαλάζιοι πήραν προβάδισμα 6 πόντων (52-46) και στο 30`, προηγήθηκαν με 52-48.

Αρκετό το ενδιαφέρον, ενόψει της 4ης περιόδου, στο ξεκίνημα της οποίας, ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 54-48 και στο 34` η Ένωση ισοφάρισε σε 54-54, μετά από 6-0 σερί. Στο 36`, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 60-57, ενώ στο 38`, απέκτησαν προβάδισμα 8 πόντων (65-57). Τα πράγματα δυσκόλευαν μεν για την Ένωση, που ωστόσο πάλευε για την ανατροπή και στο 39`, μείωσε σε 65-61.

Αγωνιώδη τα τελικά χρονικά σημεία, με την Ένωση να μειώνει σε 67-64 στο 39`20“. Στο 39`33“ ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 69-64. Όμως στο 39`57“, η Ένωση ισοφάρισε σε 70-70, σκορ που δεν άλλαξε στο 40` και έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε σε 5λεπτη παράταση.

Προβάδισμα για την Ένωση, μετά από αρκετή ώρα με 72-70 στο ξεκίνημα, αλλά στο 43`, ο Απόλλωνας πέρασε μπροστά με 76-74 και στο 44` προηγήθηκε με 80-75. Στο 44`42“ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 82-77, για να φθάσουν τελικά στη νίκη με 83-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-23, 34-30, 52-48, 70-70. Παράταση: 83-77.

Dynatron Aπόλλων (Θωμάς Νίκου): Waterman 10 (1), Adway 17, Ηλιάδης 18 (1), Okereafor 9, Παντούρης 3 (1), Acquaah 22 (2), Λοϊζίδης 4, Ιωαννίδης.

ΕΝΠ (Χάτι Ελχάτζ): Cook 16 (2), Σολομού 13, Kinard 5 (1), Ugochukwu 13 (1), Κωνσταντίνου, Ροδόπουλος, Mckissic 20 (3), Χαραλάμπους 5 (1), Πυρίλλης 5.