Διπλό και στη Λακατάμια για την Think Colour

0

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη χθες βράδυ για την Dedalos Think Colour, η οποία πέρασε νικηφόρα από το Λύκειο Αγίου Γεωργίου Λακατάμιας επικρατώντας των Nicosia Wizards με 52-62, φτάνοντας στην 6η της νίκη σε 7 αγώνες και παραμένοντας στα ψηλά της Βαθμολογίας. Για τους Wizards από την άλλη, αυτή ήταν η 5η ήττα σε 8 παιγνίδια (η 3η εντός έδρας), η οποία τους φέρνει στο μέσο περίπου του βαθμολογικού πίνακα. Να σημειωθεί βέβαια ότι και οι 3 ήττες των Μάγων στη Λακατάμια προήλθαν από ομάδες της πρώτης 5άδας (Warriors, CyprusBasket και Think Colour).

To πέρασμα της ομάδας του Αντρέα Πηλαβά δεν ήταν πάντως τόσο άνετο, όσο ενδεχομένως δείχνει το τελικό σκορ, αφού οι Nicosia Wizards προέβαλαν σθεναρή αντίσταση, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν χωρίς έναν από τους βασικότερους παίκτες τους, τον Chris O’ Quinn, αλλά και τον Ευτύχιο Βασιλειάδη. Το ξεκίνημα του αγώνα ανήκε στην Think Colour, η οποία μπήκε φουριόζα και ήδη από το 1ο δεκάλεπτο πήρε σημαντικό (και καθοριστικό όπως τελικά αποδείχθηκε) προβάδισμα με 13-26.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση, ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να ρίξουν κάπως τη διαφορά μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου στο -8 (29-37). Στην επανάληψη, το παιγνίδι ήταν σαφώς πιο ισορροπημένο, σε σχέση με το Α’ ημίχρονο. Παρά τις προσπάθειες των “Μάγων” να επανέλθουν με αξιώσεις στη διεκδίκηση του αγώνα, εντούτοις η ομάδα της Think Colour κατάφερνε όχι απλώς να διατηρεί το προβάδισμα αλλά και να μην επιτρέπει στον αντίπαλο να πλησιάσει απειλητικά. Το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 39-48 και το ίδιο σκηνικό διατηρήθηκε μέχρι και τη λήξη του αγώνα, που τους βρήκε να πανηγυρίζουν μία σημαντική επιτυχία.

Από τους νικητές ξεχώρισε για ακόμη ένα παιγνίδι ο Gavril Nenkov, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ, ενώ ιδιαίτερη μνεία θα πρέπει να γίνει και στον Πέτρο Ηλία, ο οποίος σημείωσε double-double (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους, MVP ήταν και πάλι ο Σωτήρης Χριστοδούλου με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ σημαντική συμβολή είχαν και οι Μιχαηλίδης και Ορφανός.