“Διπλό” με… Σιζόπουλο “On Fire” για την Πετρολίνα ΑΕΚ!

0

Με νίκη για την Πετρολίνα ΑΕΚ, έπεσε η αυλαία της προτελευταίας αγωνιστικής για την 1η φάση του πρωταθλήματος της ΟΠΑΠ Basket League, καθώς στην αναμέτρηση που έγινε στην αίθουσα «Ν. Σολομωνίδης», κέρδισε την Payabl. EKA ΑΕΛ με 91-76.

Έτσι, η ομάδα της Λάρνακας, έφθασε στις 14 νίκες σε 18 αγώνες, ενώ η ΑΕΛ, δέχθηκε την 9η της ήττα, σε 19 αγώνες.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα, ήταν ο Ανδρέας Σιζόπουλος (24 πόντοι, 2/2 βολές, 2/2 δίποντα, 6/10 τρίποντα, ένα ριμπάουντ)

Δυνατό μπάσιμο έκανε στο παιχνίδι η ΑΕΚ, που αρχικά πήρε προβάδισμα με 6-0. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι, μείωσαν αισθητά, αλλά οι αντίπαλοι τους, διατηρούσαν ένα σταθερό ελαφρύ προβάδισμα, σε μιαν 1η περίοδο, όπου οι δυνατές άμυνες, ήταν στοιχείο που την χαρακτήριζε και με την ΑΕΛ, να περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, λίγο πριν το 10λεπτο και με το σκορ να είναι στο 16-15 για την ομάδα της Λεμεσού.

Προβάδισμα με 22-19 για την ΑΕΛ στις αρχές της 2ης περιόδου. Στη συνέχεια όμως, το προβάδισμα άλλαζε συνέχεια κάτοχο, κάτι που καθιστούσε, ως αρκετά ενδιαφέρουσα την αναμέτρηση. Αυτό το σκηνικό συνεχιζόταν για αρκετή ώρα και επομένως, ούτε η μια, ούτε η άλλη ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Στο τέλος του ημιχρόνου, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 43-42.

Καλύτερο ξεκίνημα έκανε η ΑΕΚ στην αρχή της 3ης περιόδου και με σερί 13-1, πήρε προβάδισμα με 55-44, λίγο μετά το 23`. Λίγο μετά, το προβάδισμα των φιλοξενουμένων, ανέβηκε στο +14 (63-49). Πλέον οι γηπεδούχοι έψαχναν τρόπο για να μειώσουν αισθητά τη σε βάρος τους διαφορά. Ωστόσο η ΑΕΚ συντηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα, γύρω στο +12 και λίγο πριν το 30`, άνοιξε τη διαφορά στο +17 (75-58) για να προηγηθεί στο τέλος της 3ης περιόδου με 75-60.

Στα πρώτα 4 λεπτά της 4ης περιόδου, η ΑΕΛ έκανε σερί 4-0 και μείωσε σε 75-64. Όμως στη συνέχεια ήταν η ΑΕΚ που βρήκε περισσότερες λύσεις, κάτι που τη βοήθησε να συντηρήσει μιαν σταθερή διαφορά πάνω από το +10 και έτσι, όσο το παιχνίδι όδευε προς το τέλος του, είχε για σύμμαχο και το χρονόμετρο. Δεν άλλαξε κάτι στα τελικά χρονικά σημεία του αγώνα και με την ολοκλήρωση του, η ΑΕΚ έφθασε στη νίκη με σκορ 91-76.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 42-43, 60-75, 76-91.

Payabl. EKA ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Averette 21 (2), Buchanan 11 (3), Henderson 23 (2), Τίγκας 6, Γεωργίου 5, Στυλιανού, Ασωνίτης, Αρμακόλας, Εύζωνας 6, Μονιάτης 2, Αντωνιάδης 2.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Brown 15 (1), Χριστοδούλου 7 (1), Hunt 15, Παντελή 9 (2), Gresham 2, Hollingsworth 12 (1), Σιζόπουλος 24 (6), Γεωργίου, Στυλιανού, Μανωλόπουλος 7 (1), Μαντοβάνης.