Δύο παρατάσεις χρειάστηκε η Ρεάλ κόντρα στη Μονακό

0

Δύο παρατάσεις χρειάστηκαν για να “λυγίσει” η Ρεάλ Μαδρίτης τη Μονακό εκτός έδρας (84-90), με ανατροπές τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στο πρώτο εξτρά πεντάλεπτο.

Η Μονακό έφτασε πολύ κοντά στη νίκη, όμως σε δύο περιπτώσεις πέταξε τις ευκαιρίες που είχε και στο τέλος ξέμεινε από δυνάμεις. Με αυτή τη νίκη η Ρεάλ ανέβηκε στο 18-3, ενώ οι Μονεγάσκοι έπεσαν στο 10-12 και οριακά εκτός οκτάδας. Στην επόμενη αγωνιστική (24η) η Μονακό παίζει στην Αθήνα με τον Παναθηναϊκό (1/2) και την επόμενη μέρα η Ρεάλ φιλοξενεί τον Ολυμπιακό.

ΞΥΠΝΗΣΕ ΜΕ ΓΙΟΥΛ Η ΡΕΑΛ

Στο καλό ξεκίνημα της Ρεάλ απάντησε άμεσα η Μονακό και με σερί 9-0 πήγε στο 12-7 χάρη σε πόντους του Ντιαλό και έκλεισε την περίοδο στο 18-16. Ο πρώην παίκτης του Λαυρίου συνέχισε να σκοράρει, ο Μπέικον έβαλε το… λιθαράκι του για του 27-19, με τον Γιουλ να αποφασίζει να το πάρει πάνω του και με 7 σερί πόντους έβαλε τη Ρεάλ μπροστά με 28-29. Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν τα ριμπάουντ (14-20), όμως τα 9 λάθη στο ημίχρονο δεν τους άφηναν να πάρουν τη διαφορά που ήθελαν, με το ημίχρονο να λήγει στο 34-35.

ΑΝΑΤΡΟΠΗ Η ΜΟΝΑΚΟ, ΑΛΛΑ…

Ερτέλ και Γιαμπουσέλε έδωσαν αέρα 8 πόντων στην Ρεάλ (41-49), όμως η Μονακό δεν τα παράτησε. Με Άντζουσιτς, Τόμας και σερί 9-0 γύρισε το παιχνίδι (57-56 στο 30′). Έχοντας αποκτήσει ψυχολογία και παίζοντας αποφασιστική άμυνα, η Μονακό με προσωπικούς σερί πόντους του Μπέικον έφτασε στο 66-60 (38), με τη “Βασίλισσα” να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο στην επίθεση. Ωστόσο, δύο αναπάντητα τρίποντα από Γιαμπουσέλε και Φερνάντεθ έφεραν το ματς στα ίσια (66-66 στο 39′), με την τελευταία επίθεση να πηγαίνει στα χέρια του Μπέικον, ο οποίος όμως αστόχησε στο τρίποντο… νίκης.

ΑΝΤΕΞΕ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ Η ΡΕΑΛ

Στην παράταση το προβάδισμα άλλαξε τρεις φορές χέρια, η Μονακό έκανε το 75-70 με Τζέιμς και Ντιαλό στο 44′, αλλά και πάλι η Ρεάλ, όπως και στην κανονική διάρκεια, αντέδρασε, ισοφαρίζοντας σε 75-75 χάρη στους Πουαριέ και Ταβάρες. Οι ψηλοί σκόραραν μέσα στη ρακέτα, με τον δεύτερο να κόβει και το τελευταίο τρίποντο που επιχείρησε ο Τζέιμς.

Τα σημάδια της κούρασης άρχισαν να γίνονται πλέον εμφανή για τους γηπεδούχους, η Ρεάλ, έχοντας περισσότερες επιλογές και βάθος στον πάγκο, ξέφυγε με 80-85 (τρίποντο Τέιλορ) στο 48′. Ο Άντζουσιτς έχασε το τρίποντο και ο Ντεκ με καλάθι και φάουλ (81-88) έκρινε το παιχνίδι στα 36” πριν το φινάλε…

Δεκάλεπτα: 18-16, 34-35, 57-56, 66-66, 75-75 (α’ παρ.), 84-90