Δύσκολα αλλά δίκαια η ΕΑΚ στην τετράδα, λύγισε ξανά τους Knights

0

💢 2η ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ EAK! 💢
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
Το 2-0 έκανε χθες βράδυ η Ένωση Αθλητικογράφων Κύπρου, η οποία σε ένα ματς καρμπόν του 1ου, κέρδισε εκ νέου τους #SDC_Knights με 5️⃣7️⃣-6️⃣0️⃣ και εξασφάλισε την πρόκριση στην Ημιτελική φάση. Το χθεσινοβραδυνό ματς θύμισε σε μεγάλο βαθμό τον πρώτο προημιτελικό ανάμεσα στις 2 ομάδες, όπου και εκεί κέρδισαν οι “Αθλητικογράφοι” με στενό σκορ (58-54).

Στο Α’ Ημίχρονο οι 2 ομάδες είχαν από 1 δεκάλεπτο. Στο 1ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς παίρνοντας προβάδισμα με 14-18, στο 2ο όμως (που ήταν και το πιο παραγωγικό από πλευράς σκορ) οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τα δεδομένα φέρνοντας τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (36-37). Με παρόμοιο τρόπο εξελίχθηκε το ματς και στην επανάληψη, με αποτέλεσμα η λήξη του 3ου δεκαλέπτου να βρει τους παίκτες του Βόρι Καραγιάννη μπροστά στο σκορ με +5 (42-47). Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι “Ιππότες” τα έδωσαν όλα για να ανατρέψουν τα σε βάρος τους δεδομένα, όμως οι παίκτες της ΕΑΚ άντεξαν στην πίεση και στο τέλος πήραν το ροζ φύλλο αγώνος με 57-60 και ταυτόχρονα το εισιτήριο της πρόκρισης.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και του αγώνα ήταν ο Xristos Diamanti με 18 πόντους, ενώ από πλευράς ηττημένων πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάννης Κουρτόγλου με 16. Για άλλη μια φορά, η περιφέρεια της ΕΑΚ έδωσε πολύτιμες λύσεις, αφού οι παίκτες της πέτυχαν τους μισούς πόντους τους έξω από τη γραμμή των 6,75 m με 10 συνολικά τρίποντα, έναντι 6 των αντιπάλων τους.

Στα Ημιτελικά, η ομάδα της Ένωση Αθλητικογράφων Κύπρου θα βρει μπροστά της τον Δήμος Έγκωμης, σε ένα εξαιρετικά αμφίρροπο ζευγάρι. Από την άλλη, οι Ιππότες της SDC θα ρθουν αντιμέτωποι με τους Nicosia Wizards για τα μπαράζ και τις θέσεις 5-8.

Αναλυτικότερα,τα στατιστικά του αγώνα είχαν ως εξής:

✅ 🆁🅴🅱🅾🆄🅽🅳🆂 👌
Οι γηπεδούχοι επικράτησαν στη μάχη των ριμπάουντ, αφού μάζεψαν συνολικά 46 (18 επιθετικά), οι δε φιλοξενούμενοι 34 (10 επιθετικά). Πρώτοι ριμπάουντερς του αγώνα ήταν ο Bucur Marius της ΕΑΚ και ο Kourt Yian της SDC, οι οποίοι μάζεψαν αμφότεροι από 10.

✅ 🅱🅻🅾🅲🅺🆂 ✋
2 κοψίματα είχαμε στο παιγνίδι και τα 2 για τους νικητές και αμφότερα τα κατέγραψε ο Bucur Marius.

✅ 🅰🆂🆂🅸🆂🆃🆂 ⛹️
2 ass;ists περισσότερες μοίρασαν οι νικητές (12-10). Τις περισσότερες από τους νικητές μοίρασαν οι Βόρις Καραγιάννης και Αχιλλέας Πηλείδης (από 3), ενώ από τους ηττημένους τις περισσότερες έδωσε ο Τιμούρ Νουράλιεβ (5).

✅ 🆂🆃🅴🅰🅻🆂 ⛹️‍♀️
2 περισσότερα κλεψίματα είχαμε για τους γηπεδούχους (12-10). Τα περισσότερα κλεψίματα από πλευράς ΕΑΚ έκανε ο Xristos Diamanti (3), ενώ από πλευράς SDC τα περισσότερα έκανε ο Γιάννης Κουρτόγλου (4).