Δύσκολα ο Παναθηναϊκός τη Μάλαγα

0

Όσοι έλεγαν πως ο Παναθηναϊκός για να χάσει από τη Μάλαγα, θα πρέπει να παίξει πολύ άσχημα, παραλίγο να… επιβεβαιωθούν! Τελικά, αν και με μεγάλη δυσκολία, οι πράσινοι πήραν τη πρώτη τους νίκη στο Top16 της Ευρωλίγκα.

Το τριφύλλι αν και πήρε προβάδισμα από νωρίς (15-13 και 21-17 αργότερα) δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ.Οι παίχτες της Μάλαγα, σούταραν από τη περιφέρεια και με αυτό το τρόπο μπορούσαν να μένουν στο ματς. Το 31-24 έγινε 31-31, όμως παρόλα αυτά, όλοι περιμέναμε ένα ξέσπασμα διαρκείας από τον Παναθηναϊκό.

Αυτό πήγε να γίνει όταν οι πράσινοι στο τρίτο δεκάλεπτο εκμεταλλεύτηκαν τους ψηλούς τους περισσότερο. Το σκορ έφτασε στο 48-39, όμως η Μάλαγα με τον Σμιθ (κυρίως) δεν άφηνε το παιχνίδι να ξεφύγει και μείωσε στους 3 πόντους (58-55).

Σαν να μην έφτανε αυτό, η Μάλαγα κατόρθωσε με τρίποντο του Σουάρες να περάσει μπροστά στο σκορ 61-62, 7 λεπτά πριν το τέλος. Η ζώνη που έπαιξε η ομάδα της Ανδαλουσίας έφερε σε πολύ δύσκολη θέση τον Παναθηναϊκό που έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Ο Πάβλοβιτς έδωσε κάποιες λύσεις, η Μάλαγα απάντησε (64-66), όμως το κόψιμο του Γκιστ στον Σμιθ έδωσε στον Παναθηναϊκό την τελευταία του ευκαιρία. Ο Γκιστ κέρδισε φάουλ, όμως έβαλε τη μία βολή. Ευτυχώς για τους πράσινους κέρδισαν τη κατοχή και ο Φελντέιν στα 11 δεύτερα ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων. Το 68-66 παρέμεινε μετά και το άστοχο σουτ του Σμιθ.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 37-33, 58-55, 68-66

Παναθηναϊκός: Πάβλοβιτς 10 (2), Χαραλαμπόπουλος 2, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 6, Παππάς, Φελντέιν 7, Διαμαντίδης 17 (2), Γκιστ 7, Καλάθης 9, Παπαγιάννης 2, Κούζμιτς 6.

Μάλαγα: Τζάκσον 8 (2), Ντίαθ 4, Χέντριξ 4, Τόμας 7, Ντίεθ 8, Σουάρεθ 3, Σμιθ 22 (3), Νέντοβιτς 2, Βάθκεθ 4, Νέλσον 4.