Δύσκολα τη Λάρισα του Λίνου Γαβριήλ ο κακός Παναθηναϊκός!

0
??????????????

Νικηφόρα μεν, προβληματίζοντας με την εμφάνισή του δε, ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Basket League ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς επικράτησε της Λάρισας Bread Factory στο ΟΑΚΑ 69-60

Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο  Γιώργος Παπαγιάννης με 21π, 6ρ ενώ τον ακολούθησε ο Κασελάκης με 10π

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Παπαπέτρου και Βουγιούκα, ενώ εκτός αποστολής έμεινε και ο Νέντοβιτς προκειμένου να ξεκουραστεί.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν πολύ άσχημα το ματς με τους περιφερειακούς του να είναι ιδιαίτερα άστοχοι. Αυτό το γεγονός έδωσε στη Λάρισα την ευκαιρία να είναι μέσα στο ματς και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο ούσα πίσω στο σκορ με δύο πόντους (13-11).

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε στη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 8-0 για το 21-13 του 12’, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 23-20 στο 16’, ενώ με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου πλησίασαν στον πόντο (31-30). Στο 24’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με διψήφια διαφορά πόντων χάρη σε ένα ξέσπασμα του Λεωνίδα Κασελάκη (42-32), όμως η Λάρισα Bread Factory αντέδρασε και μείωσε σε 42-40 στο 25’.

Μάλιστα, στο 27’ οι Θεσσαλοί έφεραν το ματς στα ίσια (43-43), με το «τριφύλλι» να αντιδρά και στο 29’ να ξεφεύγει με 51-43.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 51-44 υπέρ των γηπεδούχων με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να ξεφεύγει με 60-49 στο 34’ και να φτάνει τελικά στη νίκη με 69-60