Δύσκολη επικράτηση της Έγκωμης απέναντι στους Bucks

0

Έστω και δύσκολα, η ομάδα του Δήμου Έγκωμης κατάφερε να ξεπεράσει και το εμπόδιο των Bucks 1931, τους οποίους κέρδισε με 62-56, φτάνοντας στην 7η νίκη της σε ισάριθμα παιγνίδια στο φετινό Πρωτάθλημα και διατηρώντας παράλληλα το αήττητό της. Από την άλλη, τα “ελάφια” των Bucks όχι απλώς προέβαλαν σθεναρή αντίσταση, αλλά πάλεψαν και διεκδίκησαν τη νίκη μέχρις εσχάτων, χάνοντας το παιγνίδι κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες των τελευταίων λεπτών.

Ο αγώνας χθες βράδυ στο κλειστό του English School ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι για γερά νεύρα, το οποίο κρίθηκε στα τελευταία στάδιά του, στα οποία η ομάδα της Έγκωμης φάνηκε πιο ψύχραιμη και ουσιαστική, ανατρέποντας τα σε βάρος της δεδομένα, κάτι που συνηθίζει συχνά άλλωστε. Το 1ο δεκάλεπτο βρήκε τις 2 ομάδες σχεδόν ισοδύναμες, με τους Bucks να παίρνουν ένα ελαφρύ προβάδισμα με 17-19. Το 2ο δεκάλεπτο όμως ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι έβρισκαν περισσότερες λύσεις και οδήγησαν τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 32-29.

Στην επανάληψη παίχτηκε ένα παιγνίδι σε τεντωμένο σχοινί, με το προβάδισμα στο σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια και καμία ομάδα να μην μπορεί να κτίσει κάποια διαφορά ασφαλείας. Το τέλος της 3ης περιόδου, βρήκε την ομάδα του Πάρη Αγαθαγγέλου μπροστά με βραχεία κεφαλή (43-42) και όλα έδειχναν ότι θα βαδίζαμε σε χιτσκοκικό φινάλε, όπερ και εγένετο. Όποτε η ζυγαριά πήγαινε να γείρει υπέρ των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι επανέρχονταν και αντίστροφα.

Τελικά, 3′ πριν τη λήξη με το σκορ στο 51-51, ο Μάριος Ιωάννου έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στους Bucks με τρίποντο. Μισό λεπτό αργότερα, κι ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 51-54, μία τρίποντη οβίδα του Λούη Μιχαηλίδη έφερε το σκορ στα ίσα. Ακολούθησε ένα καλάθι του Χάρη Σπύρου, μία βολή του Αντρέα Κασουλίδη και ένα καλάθι του Μιχάλη Πέτσα και η διαφορά εκτοξεύθηκε για τους “Μακεδόνες” στο 59-54. Ακολούθησαν εκατέρωθεν εύστοχες και άστοχες βολές και το τελικό 62-56 γράφτηκε με καλάθι του Μ. Πέτσα στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Κορυφαίος για τους νικητές για άλλη μια φορά ο Χάρης Σπύρου με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ σημαντικούς συμπαραστάτες είχε τους Κατσιαμίδη και Ζωγράφο. Από τους Bucks ξεχώρισε ο Αντρέας Καψός και σ’ αυτό το παιγνίδι, με πολύ σημαντική συμβολή και από τους Γεννάρη και Μ. Ιωάννου. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, οι πολλές χαμένες βολές για την ομάδα της Έγκωμης (14/30), αλλά και το αρκετά χαμηλό ποσοστό στα τρίποντα (4/27). Από την άλλη για τους Bucks, σημαντικός ήταν ο αριθμός των λαθών (15 έναντι 8 της Έγκωμης), όπως και τα σαφώς λιγότερα κλεψίματα (5 έναντι 12).