Έφυγε με μεγάλο διπλό από την έδρα της Εφές η ατσάλινη Μπασκόνια

0

Άλωσε την έδρα της πρωταθλήτριας Ευρώπης η Μπασκόνια!
Αν και βρέθηκαν πίσω με διψήφια διαφορά (-15) στο πρώτο ημίχρονο της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Εφές, οι Βάσκοι κατάφεραν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή και να πάρουν ένα μεγάλο διπλό (78-83), χάρη στο οποίο βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 8-5 και ανέβηκαν στην 5η θέση της βαθμολογίας, ξεπερνώντας τους πρωταθλητές.Μαζί για το Παιδί

Κορυφαίοι για τους θριαμβευτές οι Χάουαρντ (19π.), Μαρίνκοβιτς (18π.) και Γκιεντράιτις (11π, 6 ριμπ.), ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Μίτσιτς (17π, 6 ασίστ), Μπαγιέ (16π.) και Κλαίμπερν (15π, 4 ριμπ, 3 ασίστ).

Το ματς
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Μάρκους Χάουαρντ να σκοράρει με τρίποντο για το 4-5 υπέρ της Μπασκόνια, ενώ οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να αντιδράσουν, απαντώντας με σερί 12-2 και περνώντας μπροστά με 16-7, στο 4’. Οι Βάσκοι μείωσαν σε 16-13 με συνεχόμενους πόντους από Γκιεντράιτις και Τόμπσον, πριν η Εφές προηγηθεί ξανά με +8 (21-13), έχοντας για… μπροστάρη της τον Μίτσιτς,ο οποίος ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 8 πόντους, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ωστόσο, το πρώτο δεκάλεπτο έλαβε τέλος με την Μπασκόνια να βρίσκεται μόλις στο -2 (23–21), χάρη σε δύο εύστοχα τρίποντα του Μαρίνκοβιτς.

Στη δεύτερη περίοδο η Εφές ανέβασε ρυθμό και έσφιξε την άμυνά της, μπλοκάροντας τους αντιπάλους της, στους οποίους επέτρεψε να σκοράρουν μόλις ένα καλάθι σε σχεδόν 6 λεπτά αγώνα! Χάρη σε δύο τρίποντα του Εμπαγέ και δύο βολές του Κλάιμπερν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 39-24 στο 15’ , ενώ ο Χάουαρντ σκόραρε τους 13 από τους 15 πόντους που πέτυχε συνολικά η Μπασκόνια στο δεύτερο δεκάλεπτο και η Εφές πήγε στα αποδυτήρια με… στρογγυλό προβάδισμα 10 πόντων (46-36).

Στην τρίτη περίοδο η Μπασκόνια βρήκε τον τρόπο να «ψαλιδίσει» τη διαφορά, βελτιώνοντας κατακόρυφα την εικόνα της στις δύο πλευρές του παρκέ και πλησιάζοντας στους τέσσερις (54-50) χάρη σε τρίποντα των Χόμς και Χάουαρντ. Μάλιστα, κατάφερε να περάσει και μπροστά, με 56-58, με τέσσερις συνεχόμενες εύστοχες βολές του Σεντεκέρσκις. Το εντυπωσιακό σερί των Βάσκων σταμάτησε στο 14-2, και κάπως έτσι η ομάδα του Πενιαρόγια ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας μπει στη θέση του οδηγού (58-64)!

Ο Μαρίνκοβιτς ανέβασε τη διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων στους 10 (58-68), ενώ στη συνέχεια ο Κλάιμπερν ανέλαβε δράση για τους πρωταθλητές, μειώνοντας σε 61-68 και προσφέροντας πολύτιμες βοήθειες στην ομάδα του. Ο Μπράιαντ ισοφάρισε σε 70-70 με 4:40” να απομένουν για το φινάλε του αγώνα, ενώ μετά από διπλό λάθος του Μίτσιτς, οι Γκιεντράιτις και Κότσαρ διαμόρφωσαν το 78-73 υπέρ της Μπασκόνια. Ο Μπουμπουά με τρίποντο κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της Εφές στα τελευταία δευτερόλεπτα (76-78), πριν ο Γκιεντράιτις σκοράρει με απίθανο τρίποντο στη λήξη του χρόνου επίθεσης (76-81), κρίνοντας οριστικά και τον νικητή.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 46-36, 58-64, 78-83