Είδαμε δύο διαφορετικά ημίχρονα – Νίκησε η εμπειρία (ΑΝΑΛΥΣΗ)!

0

Ο Νεοκλής Θεοχαρίδης είδε από κοντά τον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος μεταξύ της ΑΕΚ και του Κεραυνού και αναλύει τα συμπεράσματά του.

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα χαμηλό σκορ μεταξύ των δύο ομάδων αλλά όχι με αυτό τον τρόπο που ήρθε. Είχαμε πει στην Cytavision ότι ο Κεραυνός θα πρέπει να σκοτωθεί στην άμυνα για να περιορίσει την ΑΕΚ κάτω από τις 80 πόντους πράγμα που κατάφερε αλλά δεν ήταν αρκετό.

Σε ένα παιχνίδι που η ΑΕΚ αστόχισε σε 19 βολές και που ο Κεραυνός για περίπου 10 λεπτά σημείωσε μόλις 4 πόντους.

Πάμε από την αρχή …

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο που έχουμε δει φέτος και από τις δύο ομάδες. Το σκορ ήταν 24 24 αλλά με σκληρές άμυνες και πολλά φάουλ. Η ΑΕΚ ξεκάθαρα ήθελε να βάζει την μπάλα στο ζωγραφιστό (Σακ και Χαντ) με σκοπό να απελευθερώνονται τα γκαρντ και αυτό που κατάφερε ήταν να φορτώσει τον Κεραυνό με πολλά φάουλ ειδικά στους ψηλούς. Γουάιτ και Μαραγκός είχαν ήδη πάει στον πάγκο με 2 και 3 φάουλ αντίστοιχα.

Ο Κεραυνός έδειξε από την αρχή ότι ήθελε να τρέξει και με τρία συνεχόμενα τρίποντα στο transition πήρε ψυχολογία για τη συνέχεια. Βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 7 πόντους λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου απέναντι σε μία ΑΕΚ που δεν μπορούσε να βάλει τις βολές. Είναι αξιοσημείωτο ότι η ΑΕΚ έχασε 10 βολές στο πρώτο ημίχρονο. Αξιοσημείωτο είναι επίσης ότι η ομάδα της Λάρνακας πήρε 10 επιθετικά ριμπάουντ και είχε μόλις 8 second chance points. Από την άλλη ο Κεραυνός δεν είχε ούτε έναν πόντο από second chance points στο πρώτο μέρος.

Στο ημίχρονο θα μπορούσε κάποιος να πει ότι ο Κεραυνός πατούσε καλύτερα στο Κίτιον την ώρα που η ΑΕΚ δυσκολευόταν, με τον Shaq να χάνει την ψυχολογία του λόγω των άστοχων βολών.

Πάμε στο τρίτο δεκάλεπτο.

Καμία σχέση σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Στα αποδυτήρια οι προπονητές έβαλαν κάτω τη σκακιέρα και άλλαξαν το πλάνο τους. Ο Ν. Παπαδόπουλος έδωσε ξεκάθαρα περισσότερη έμφαση στην άμυνα και περιόρισε το transition game του Κεραυνού υποχρεώνοντας Σάιμον και Μάλκομ σε τρία συνεχόμενα λάθη στον αιφνιδιασμό. Στο σημείο αυτό ο Κεραυνός έχασε την ψυχραιμία του αφού έχασε την ευκαιρία να μεγαλώσει την διαφορά των 6 πόντων που διατηρούσε 45-51. Έκανε και το τέταρτο φάουλ ο Μπερνς και ξεκίνησε η κατρακύλα. Ακολούθησε και η αποβολή του Σίμον με δύο αντιαθλητικά φάουλ.

Η ΑΕΚ με το γνωστό της passing game στους ψηλούς συνέχισε να φορτώνει με φάουλ τους αντιπάλους της. Η ΑΕΚ συνέχισε να αστοχεί στις βολές με τον Shaq να τελειώνει με 0/9. Ο Κορωνίδης δεν μπορούσε να απειλήσει το καλάθι αλλά ο Σιζόπουλος βρήκε ορισμένες λύσεις και βοήθησε την ομάδα του στο σκοράρισμα.

Ο Μάλκομ είχε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ αλλά στο δεύτερο έσβησε. Και έσβησε λόγω και της ασφυκτικής άμυνα του Μαντοβάνη. Εξαιρετικός αμυντικά ήταν και ο Σιζόπουλος που περιόρισε τον Στυλιανού.

Η αποβολή του Σάιμον (Σωστά τα αντιαθλητικά) έφερε περισσότερη ώρα στο παρκέ τους Τίγκα Πασσιαλή και Ραζή στην ίδια πεντάδα. Εκεί σωστά ο Νικόλας συνγκέντρωσε όλο το αμυντικό πλάνο και περιόρισε τους Μάλκομ και Νίκο.

Ο Τίγκας ήταν άστοχος επιθετικά και ο Πασσιαλής προσπάθησε με ωραίες προσωπικές ενέργειες να κρατήσει τον Κεραυνό κοντά.

Κλείνοντας την ανάλυσή μου θα πως ότι το δεύτερο ημίχρονο δεν προσφερόταν για δάφνες και ποιοτηκά ήταν ΚΑΚΟ!

Υπήρχε μπασκετικό ξύλο και τα περισσότερα 50-50 balls πήγαιναν προς την ΑΕΚ. Η εμπειρία του Jack P κέρδισε το παιχνίδι αφού με πέντε προσωπικούς πόντους στο τέλος και το τέμπο στα τελευταία λεπτά αποτελείωσε τον Κεραυνό. Μου άρεσε πολύ ο Χαντ που ήταν παντού στον αγωνιστικό χώρο και έδωσε ουσιαστικές βοήθειες στην ομάδα της ΑΕΚ.

Η φθορά στα φάουλ του Κεραυνού ήταν λογική. Οι γηπεδούχοι δεν έβαζαν βολές με τίποτα.

Ο Τίγκας είναι το μέλλον και χαίρομαι κάθε φορά που τον βλέπω να τα δίνει όλα. Κάνει τους συμπαίκτες του καλύτερους και είναι μόλις 19 ετών.

Ο Νικόλας Παπαδόπουλος είναι σαφέστατα πιο έμπειρος προπονητής από τον Κακιούζη. Στον τελικό διάβασε πολύ σωστά το ματς και ειδικά το δεύτερο ημίχρονο κάνοντας το 1-0 με καλές επιλογές. Ο Κακιούζης έμεινε από επιλογές.

Θα είναι μεγάλη η σειρά και ο Κεραυνός έδειξε ότι μπορεί. Φτάνει να συγκεντρωθεί περισσότερο στην επίθεση. Σάιμον, Ραζής, Τίγκας και Πασσιαλής ακόμη και ο Μαραγκός θα πρέπει να βοηθήσουν στην επίθεση και να κάνουν την έξτρα ενέργεια γιατί ο Κεραυνός τους χρειάζεται.

Η διαιτησία ήταν καλή και κακή στο πιο δύσκολο ματς της χρονιάς και δεν έκρινε το αποτέλεσμα. Λάθη έγιναν και για τις δύο ομάδες. Ήταν καλή γιατί δεν έγινε το μεγάλο λάθος και κακή γιατί ο ξένος διαιτητής πάλι χάθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο καθώς δεν σφύραγε τίποτα και δεν βοήθησε όσο έπρεπε.

Γι’ αυτό διαφωνώ με την έλευση ενός ξένου διαιτητή.