Έκανε το 1-0 ο Άρης απέναντι στη Κηφισιά

0

Για ένα ημίχρονο άντεξε η Κηφισιά στο Nick Galis Hall, το οποίο μάλιστα την βρήκε να προηγείται. Ο Άρης βελτιώθηκε αισθητά στο δεύτερο μέρος, με τον Γουότερς να κάνει τρελά πράγματα στη τέταρτη περίοδο. Το τελικό 78-60 έγραψε το 1-0 για τον Άρη.

Η Κηφισιά μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι με τους Κασελάκη και Ελ Αμίν να σκοράρουν και να δίνουν προβάδισμα με 13-20. Ο Άρης βελτίωσε την αμυντική του λειτουργία στο δεύτερο δεκάλεπτο μείωσαν το σκορ. Μάλιστα κατάφεραν να περάσουν και μπροστά (33-30), όμως ένα 5-0 σερί της Κηφισιάς την έφερε να προηγείται στο ημίχρονο (33-35).

Όπως προαναφέραμε, το δεύτερο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του κυρίου Πρίφτη, όπου ανέβασε περισσότερες στροφές και πήρε κεφάλι στο σκορ (52-48). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε το σόου του Γουότερς που με ένα σερί 7 πόντων έβαλε τον Άρη σε θέση ισχύος. Η διαφορά πέρασε τους 10 πόντους (64-53), ενώ έφτασε μέχρι τους 19 (78-59).

Κρατώντας την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου κυρίως, ο Άρης ταξιδεύει στην Αθήνα για το δεύτερο παιχνίδι της σειράς.

Άρης: Ξανθόπουλος 5, Δήμας 3, Γουάιτ 13, Γουότερς 18, Ζάρας 3, Χάγκινς 2, Κοέν 6, Μούρτος 3, Σιμτσάκ 10, ΜακΝιλ 15.

Κηφισιά: Στίγκερς 2, Γκίκας 10, Κασελάκης 14, Χρυσικόπουλος 2, Χογκ 14, Σμιθ 6, Σταματής 2, Γλυνιαδάκης 10.