Έκανε “σεφτέ” στο πρωτάθλημα ο Κολοσσός

0

Την πρώτη του νίκη στη Basket League πέτυχε ο Κολοσσός Ρόδου επικρατώντας εύκολα με 76-59 του Προμηθέα Πατρών!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν άκρως ανταγωνιστικοί για 25 λεπτά, αλλά κάπου εκεί πάτησαν “γκάζι” οι Ροδίτες και έφτασαν με άνεση στη κατάκτηση του ροζ φύλλο αγώνα.

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι από την αρχή, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα διαρκώς, αλλά τους γηπεδούχους να βρίσκουν τις λύσεις στα τελευταία λεπτά, συμπληρώνοντας τα πρώτα 10 λεπτά αγώνα, όντας μπροστά με 21-15.

Στη συνέχεια, ο Κολοσσός συνέχισε να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα, ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας ο Προμηθέας δεν άφηνε τον αντίπαλο του να ξεφύγει, με αποτέλεσμα το 39-38 του ημιχρόνου να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 25′ (44-44), αλλά σε εκείνο το σημείο ένα σερί 17-5 των Ροδιτών διαμόρφωσε το 61-49, δίνοντας του σημαντικό προβάδισμα ενόψει του τελευταίου δεκαλέπτου.

Εκεί, ο Προμηθέας δεν κατάφερε να δείξει κάποια αντίδραση και ο Κολοσσός έφτασε εύκολα τελικά στην νίκη με 76-59.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 39-38, 61-49, 76-59

MVP: O Releford πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση για τους νικητές μετρώντας 20 πόντους αλλά και 6 ασσίστ, συμβάλλοντας τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του.

KEY-FACTOR: To 44-44 του 25ου λεπτού, μετατράπηκε σε 61-49 στο 30′ και κάπου εκεί τελείωσαν όλα για τον Προμηθέα

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Ο Clark (2π) ήταν πολύ άστοχος (2/9 εντός πεδιάς, 4/6 βολές) για τους Πατρινούς και δεν βοήθησε, όπως θα ήθελε την ομάδα του στα περίπου 30 λεπτά που αγωνίστηκε

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ: Πολύ καλό παιχνίδι απέναντι στη πρώην ομάδα του έκανε ο Άγγελος Τσάμης, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους, 6 ασσίστ και 4 ριμπάουντ αλλά δεν στάθηκε αρκετός για να αποτρέψει την ήττα.