Έκανε «ζημιά» στην Μπάγερν η αδιάφορη Φενέρ!

0

Η αποκλεισμένη Φενέρμπαχτσε «έπνιξε» τη μεγάλη αντεπίθεση της Μπάγερν Μονάχου και νικώντας την 81-76, την έστειλε στο 13-13 και ουσιαστικά την κρατάει «κολλημένη» στην 8η θέση.
Πολύ «τρελό» το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού, με τους Βαυαρούς να κάνουν επιμέρους σκορ 9-31 και να «σβήνουν» το -14 (45-31) του πρώτου μέρους. Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο ήταν η σειρά της ομάδας του Τζόρτζεβιτς να απαντήσει και βάζοντας όλα τα μεγάλα σουτ στα τελευταία λεπτά, πήρε το ροζ φύλλο, που την πήγε στο 10-16.

Κορυφαίοι οι Χένρι και Βέσελι με 22π. και 21π. αντίστοιχα, με τον Τσέχο να κατεβάζει και 10 ριμπάουντ.
Από το σύνολο του Τρινκιέρι, ξεχώρισαν οι Ρούμπιτ και Χίλιαρντ με 17π. και 13π. αντίστοιχα.

Το ματς
Από νωρίς είχε το πάνω χέρι η Φενέρμπαχτσε, η οποία με μπροστάρη τον «καυτό» Χένρι αρχικά προηγήθηκε 16-4, ενώ στη συνέχεια έφτασε στο +13 (21-8), στο 7’. Στο τελευταία λεπτά, η Μπάγερν αντέδρασε με τον Χάντερ (23-16), με τους γηπεδούχους να απαντούν και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +11 (27-16).

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, η Φενέρ ξέφυγε πήγε στο +15 (31-16). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Τζόρτζεβιτς είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +14 (45-31).

Μία… τρομακτική εκκίνηση έκανε στο δεύτερο μέρος η Μπάγερν, η οποία με πρωταγωνιστές τους Ρούμπιτ και Σίσκο έκανε επιμέρους σκορ 2-21(!), πηγαίνοντας στο +5 (47-52), στο 25’. Η αντίδραση της Φενέρ ήταν ένα 5-0 για την ισοφάριση (52-52), με τους Βαυαρούς να απαντούν με απανωτά τρίποντα για το +10 (52-62) και τις βολές του Μπάρτελ να διαμορφώνουν το 54-62 της τρίτης περιόδου.

Με σερί 8-0 μπήκαν οι Τούρκοι στο τέταρτο δεκάλεπτο, φέρνοντας το ματς στην ισοπαλία (62-62), στο 33’. Στα επόμενα λεπτά, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με το τρίποντο του Σταρκς να στέλνει τη Φενέρ στο +4 (73-69), στο 37’. Ο Ρούμπιτ έφερε τους Βαυαρούς στον πόντο (73-72), με τον Χένρι να στέλνει τους γηπεδούχους στο +5 (78-73), στο 39’. Στον απομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς έμειναν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με το τελικό 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 45-31, 54-62, 81-76