Εκατοστάρα ο Κεραυνός στην ΕΘΑ – Το πρώτο στην… μετά Λείβα-εποχή

0

Με έντονη την απουσία του επί σειρά ετών προπονητή της ομάδας Χριστόφορου Λειβαδιώτη από τον πάγκο του Κεραυνού και την συναισθηματική φόρτιση να είναι διάχυτη στον Στρόβολο, οι ερυθροκίτρινοι επιβλήθηκαν επί της ΕΘΑ με 102-80 επιστρέφοντας στο δρόμο των επιτυχιών.

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση το πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +20 και επί της ουσίας δεν κοίταξαν ποτέ πίσω και διατηρούσαν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κεραυνός μπήκε πολύ δυνατά και με τις εύστοχες βολές του Μπερνς στο 12’ έφτασε στο +10 (27-17). Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται με το σκορ ημιχρόνου να είναι 52-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός διατηρούσε το πάνω χέρι στον αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 64-53 στο 28’. Η ομάδα του Στροβόλου αύξησε ξανά τη διαφορά στους 20 πόντους στο τελευταίο λεπτό με το τρίποντο του Μπερνς (77-57) και η περίοδος έληξε με σκορ 79-59.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Κεραυνός κράτησε τη διαφορά του και στο τελευταίο λεπτό ξεπέρασε τους 100 πόντους, παίρνοντας τη νίκη με 102-80.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 52-32, 79-59, 102-80