Εκπληκτική ΚΕΠ-Δικέφαλος, λύγισε το αήττητο CyprusBasket

0

Την μεγαλύτερη νίκη-έκπληξη του Πρωταθλήματος μέχρι στιγμής πέτυχε χθες βράδυ η ΚΕΠ-Δικέφαλος Γερίου, η οποία πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση κέρδισε το μέχρι χθες αήττητο CyprusBasket με 59-52, πραγματοποιώντας σημαντική βαθμολογική άνοδο και δίνοντας διαπιστευτήρια πολύ αξιόμαχου συνόλου, ειδικά όταν αγωνίζεται εντός έδρας. Από την άλλη, η ομάδα του CyprusBasket μπορεί να έχασε μεν το αήττητο, όχι όμως και την πρωτιά στη βαθμολογία, ενώ σημαντική παράμετρος που πιθανώς να επηρέασε και την απόδοσή της ήταν και ορισμένες απουσίες σημαντικών μονάδων της.

Ο χθεσινός αγώνας στο Γυμνάσιο Γερίου ήταν ένα ντέρμπι με τα όλα του, το οποίο κύλησε από την αρχή μέχρι το τέλος με τις 2 ομάδες να ακολουθούν κατά πόδας η μία την άλλη και το οποίο μοιραία εξελίχθηκε σε θρίλερ το οποίο κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Η ομάδα της ΚΕΠ-Δικέφαλος με τους Τσουρουνάκη και Βαρζακάκο στον πάγκο, έδειξε από τα πρώτα σημεία του παιγνιδιού ότι παρά τα προγνωστικά που την ήθελαν αουτσάιντερ, δεν θα έπεφτε αμαχητί. Μπήκε πιο αποφασιστικά στην 1η περίοδο, αιφνιδιάζοντας τον αντίπαλό της και παίρνοντας ένα μικρό πρόβάδισμα μέχρι τη λήξη της με 14-10.

Η ομάδα του Γιάννου Κτωρίδη, με την πάροδο του χρόνου έδειξε να βρίσκει σιγά-σιγά τα πατήματά της και στη 2η περίοδο ισορρόπησε την κατάσταση, φέρνοντας το ματς στην ισοπαλία με τη λήξη του ημιχρόνου, 23-23. Η απόλυτη αυτή ισορροπία μεταξύ των 2 ομάδων συνεχίστηκε και κατά τη διάρκεια της 3ης περιόδου, διάστημα κατά το οποίο καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο των 3 πόντων κι έτσι στη λήξη της το σκορ παρέμεινε ισόπαλο, 42-42.

Κι έτσι τα πράγματα οδηγήθηκαν στην 4η και καθοριστική περίοδο, κατά την οποία στο 1ο μισό της οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα (2-3 πόντων) και τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται να απαντήσουν. Από το 2ο μισό και μετά όμως, οι παίκτες της ομάδας του Γερίου, με τη συμπαράσταση και του ιδιαίτερα ένθερμου κοινού τους, παίζοντας ασφυκτική άμυνα, εκμεταλλεύθηκαν τα λάθη και την επιθετική δυστοκία των αντιπάλων, έμειναν ψύχραιμοι σε κρίσιμες ελεύθερες βολές και στο τέλος έφτασαν σε μία πολύ σημαντική επιτυχία.

MVP για τους νικητές ήταν ο Κωνσταντίνος Τσούνης, ο οποίος πέτυχε 12 πόντους, πήρε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασσίστ και έγραψε efficiency score 22, ενώ σημαντική συμβολή είχαν και οι Θεμιστοκλέους και Popovic. Για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κωνσταντίνος Θεοχαρίδης με 14 πόντους και τον ακολούθησε ο Αλέξανδρος Παπαδόπουλος με 11. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, το γεγονός ότι η ομάδα του CyprusBasket είχε Μ.Ο. μέχρι πριν τον αγώνα τους 80 πόντους ανά παιγνίδι, ενώ χθες σημείωσε μόλις 52 που ήταν και η χαμηλότερη της επίδοση επιθετικά.