Έμεινε από δυνάμεις και έχασε από Ρουμανία η Κύπρος

0

Την 22η θέση κατέλαβε η Εθνική μας ομάδα των Παίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ16 Ανδρών Β’ κατηγορίας, αφού ηττήθηκε στον αγώνα κατάταξης από την Ρουμανία με 53-72. Πάντως μικρή σημασία έχει το αποτέλεσμα, μπροστά στον μεγάλο στόχο της παραμονή που επετεύχθη.

Οι διεθνείς παρότι δεν ξεκίνησαν καλά τον αγώνα (13-21 στο 10′) κατάφεραν να βελτιώσουν θεαματικά την εικόνα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα το ματς να γίνει ντέρμπι και στο 23ο λεπτό το σκορ να είναι ισόπαλο 37-37.

Η συνέχεια, ωστόσο, δεν ήταν ανάλογη με την κούραση να «προδίδει» το συγκρότημα του Αντώνη Δημητρίου και την ήττα να έρχεται φυσιολογικά, αν και η τελική μεγάλη διαφορά αδικεί την εικόνα της ομάδας μας.

Για την Κύπρο ο Τίγκας με 15 πόντους πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Μιχαήλ με 9 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 34-35, 41-53, 53-72