Ένα βήμα πριν τον τελικό η ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη!

0

Η Κόρμεντ επικράτησε της ΚΤΕ Ντούνα με 86-80 και έκανε το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών του πρωταθλήματος Ουγγαρίας!

Η ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη έκανε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο (36-16), όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο δεύτερο (9-23), με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με την Κόρμεντ να έχει προβάδισμα με 45-39.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε και πάλι στην ομάδα του Κύπριου προπονητή και με επιμέρους σκορ 23-14, ξέφυγε με 15 πόντους (68-53). Στο τελευταίο μέρος, η ΚΤΕ Ντούνα έκανε την αντεπίθεσή της, όμως η Κόρμεντ άντεξε και πήρε τη νίκη με το τελικό 86-80.

Όλοι οι καλαθοσφαιριστές του κόουτς Κωνσταντινίδη πρόσφεραν για αυτή τη νίκη, αφού ο Γκόρντον είχε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Φέρεντς 12 πόντους, όσους και ο Χένρι που είχε και 8 ριμπάουντ, ο Στόουκς είχε 11 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ο Γουάιτ 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Τάκατς 8 πόντους και ο Σάβιτς 7 πόντους.

Επόμενη αναμέτρηση είναι την ερχόμενη Παρασκευή (10/6) εκτός έδρας, με την Κόρμεντ να ψάχνει μία νίκη για να προκριθεί στον τελικό.