Ένα βήμα πριν τον τίτλο το Πανεπιστήμιο Κύπρου

0

Ένα τραγικό πρώτο δεκάλεπτο (0-22) για τα κορίτσια του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου ήταν αρκετό για να φέρει τούμπα την ψυχολογία των παικτριών του και να χάσει ένα ακόμη    παιγνίδι με μεγάλο σκορ όσο και αν προσπάθησαν στην συνέχεια να ανακάμψουν.

Από την άλλη οι αθλήτριες του Πανεπιστημίου Κύπρου σε μεγάλη βραδιά κατάφεραν να προηγηθούν εύκολα με 0-22 στο πρώτο δεκάλεπτο και να …κάτσουν στα αυγά τους αφού στο δεύτερο δεκάλεπτο πέτυχαν μόνο 9 πόντους έναντι 3 των αντιπάλων τους προσφέροντας άσχημο θέαμα και με τον πίνακα του σκορ να δείχνει στο ημίχρονο 3-31

Οι «φωνές» των τεχνικών τους στην ανάπαυλα   δεν έφερε τα αναμενόμενά αποτελέσματα με το τρίτο δεκάλεπτο να είναι ακόμη κατώτερο των προσδοκιών και των  δυνατότητων των αθλητριών κλείνοντας με ένα επιμέρους 2-5 και το συνολικό σκορ 5-36 με τις παίκτριες των δύο ομάδων να έχουν πενιχρά στατιστικά .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο επιτέλους είχαμε την …. αφύπνιση και τα δύο Πανεπιστήμια αποφάσισαν να ανεβάσουν στροφές προσφέροντας θέαμα έστω και αργά  . Στην τελευταία αυτή περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 14-9 για το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο που όμως δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει την ροή του παιγνιδιού με το ροζ φύλλο να πηγαίνει στο Πανεπιστήμιο Κύπρου με το τελικό σκορ στον φωτεινό πίνακα να δείχνει 19 – 45.

Μία νίκη που κρατά το Πανεπιστήμιο Κύπρου σε απόσταση μιας ανάσας από ακόμη ένα τίτλο αναμένοντας το μεγάλο παιγνίδι απέναντι στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας που πιθανόν θα κρίνει και τον τίτλο.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

A/A    Πανεπιστημιακές ομάδες
Αγώνες                                         Νίκες     Ήττες     Πόντοι    Βαθμοί
1.        ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΥΠΡΟΥ    3    3    0    152-75    6
2.        ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ    2    1    1    108-81    3
3.        ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ    3    0    3    68-172    3