Επαγγελματική νίκη του νταμπλούχου Κεραυνού, λύγισε την μαχητικότατη Ομόνοια!

0

Δύσκολη αλλά πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο νταμπλούχος Κεραυνός Στροβόλου, που κατάφερε μετά από ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι ν’αποδράσει με το διπλό από την έδρα της Ομόνοιας ξεκινώντας την υπεράσπιση των κεκτημένων με νίκη 76-84.

Οι πράσινοι του Νικόλα Παπαδόπουλου έβαλαν δύσκολα στους ερυθροκίτρινους αφού με τον οίστρο του ΑΠΟΛΑΥΣΤΙΚΟΥ Ντέιβιντ Νίκολς (31 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 κλεψίματα) δεν άφησαν τους Στροβολιώτες να ξεφύγουν σε κανένα σημείο παρά μόνο στο τελευταίο 1:30.

Από την πλευρά των νικητών ο Άχμαντ Ρόρι με 22 πόντους (και το εντυπωσιακό 72% εντός πεδιάς με 4/4 τρίποντα) αλλά και 4 κλεψίματα και το μεγάλο double-double του “Βασιλιά” Άντονι Κινγκ (13 πόντους και 14 ριμπάουντ) ήταν οι βασικότεροι λόγοι που η αρμάδα του Λείβα  απέδρασε από το CBF Arena του Αγίου Δομετίου και έκανε ιδανικό ποδαρικό (deja vu αφού και πέρυσι το ερυθροκίτρινο εξπρές ξεκίνησε με διπλό επί της Ομόνοιας) στο νέο πρωτάθλημα.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Ο Κεραυνός, τόσο στο πρώτο δεκάλεπτο όσο και στο δεύτερο, κρατιόταν μπροστά στο σκορ, όμως δεν κατάφερε να ξεφύγει αρκετά από τους «πράσινους». Στην πρώτη περίοδο η διαφορά ήταν μόλις στο ένα καλάθι (19-17), ενώ αυξήθηκε κατά έναν πόντο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Στροβόλου επιχείρησε να ανοίξει τη ψαλίδα του σκορ και στο 03:20 πριν από το τέλος της γ’ περιόδου ήταν μπροστά με εννέα πόντους (55-46), όμως οι «πράσινοι» μέχρι το τέλος της κατάφεραν να είναι και πάλι κοντά στον Κεραυνό μειώνοντας στους δύο την διαφορά (60-58). Το σκορ έμεινε στενό και στο τελευταίο δεκάλεπτο σχεδόν μέχρι το φινάλε, με τον Κεραυνό να καταφέρνει να προηγείται εωσότου ακουστεί το τελευταίο σφύριγμα και τελικά να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με διαφορά οκτώ πόντων (84-76).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 36-39, 58-60, 76-84

Ομόνοια (Νικόλας Παπαδόπουλος): Μάρκου 9 (3), Μπριτ 16 (3), Τσάφι 8, Νίκολς 31 (5), Γκιλ 12, Τρετιακόβ, Μπάτλερ

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης):Στυλιανού 11 (2), Αμπουκάρ 14, Κινγκ 13 (4), Χάγκινς 12 (2), Ρόρι 22 (2), Μιχαήλ, Θεοχαρίδης, Κορωνίδης 6 (2), Γκραντ 6