Έπεσε μαύρο και ήρθε συντριβή

0

Η ΑΕΚ αξίζει όλων των συγχαρητηρίων για την εικόνα, την αντίδραση και την ισοφάριση της σειράς με τον Παναθηναϊκό. Οι γηπεδούχοι (όχι μόνο στα χαρτιά) επέστρεψαν από το -15 (30-45) και με ένα απίστευτο δεύτερο μέρος (53-33) πήραν μια πέρα για πέρα δίκαιη νίκη. Ο Νίκος Γκίκας ήταν μια σκέτη απόλαυση στο δεύτερο μέρος αν και θα ήταν κρίμα για την προσπάθεια όλων των κιτρινόμαυρων να αδικήσεις ή να εξαιρέσεις κάποιον. Από τον Βαγγέλη Αγγέλου που οδήγησε εξαιρετικά την ομάδα του μέχρι τον Κώστα Γόντικα που τα έβαλε με τα θηρία αλλά αντιπαρέβαλε ψυχή, πάθος και αυταπάρνηση. Δεν συζητάμε για Ματσιούλις και Λοτζέσκι ή τον Μέικον που έχει το ταλέντο για να σκοράρει με κάθε τρόπο. Όλοι τους αξίζουν συγχαρητήρια για μια νίκη που έμοιαζε με… Πρωτάθλημα.

Για τον Παναθηναϊκό τι να πούμε; Πραγματικά, η κατάρρευση του ημιχρόνου αγγίζει τα όρια του ανεξήγητου που αν δεν απαντηθεί θα οδηγήσει σε άσχημα πράγματα αύριο το βράδυ με την ΑΕΚ να απειλεί για το 1-2. Δεν είναι η στιγμή για απόδοση ευθυνών καθώς το πράγμα κοχλάζει και ο στόχος σε καμία περίπτωση δεν χάθηκε. Απλώς, τα ανησυχητικά δείγματα του πρώτου αγώνα επιβεβαιώθηκαν στο δεύτερο.

Δεν χωρά καμία αμφιβολία, λοιπόν, πως η εικόνα του τρίτου δεκάλεπτου ήταν μια σκέτη καταστροφή και συνάμα απαγορευτική για αγώνες πλέι οφ. Δεν μπορεί να παρουσιάζει ο Παναθηναϊκός μια τέτοια αντίδραση σε ένα ματς που του πήγαινε πρίμα δεχόμενος από την ΑΕΚ ένα 23-11 στα πρώτα οκτώ λεπτά και ένα επιμέρους 32-13 από το 18’ (30-45) έως το 28’ (62-58) πριν καταλήξει στο 53-33 του δεύτερου μέρους που δυστυχώς αποτύπωσε αυτά που διαδραματίστηκαν στο ΟAKA

Οι «πράσινοι» «κάθισαν» στο +15 και έδωσαν δικαιώματα στην ΑΕΚ που κρατιόταν στο ματς μέσω της σκληράδας και της ενέργειας που έβγαζε στο παρκέ. Από την άλλη, ο Παπαπέτρου έμοιαζε να είναι ο πιο ικανός να νοικοκυρέψει την ομάδα που πήγαινε από τη μία κακή επιλογή στη χειρότερη.

Πραγματικά, η εικόνα και ο τρόπος που διαχειρίστηκε το ματς η ομάδα όταν αυτό στράβωσε παραπέμπει σε ένα φεστιβάλ αντενδείξεων χωρίς αρχή, μέση και τέλος. Πλέον, το 1-1 μοιάζει απόλυτα δίκαιο και επιτρέπει στους φίλους της Ένωσης να τραγουδούν αυτό που ακουγόταν στο ΟΑΚΑ με τη λήξη του ματς «Πρωτάθλημα θα πάρουμε όλους θα τους τρελάνουμε».

ΥΓ: Το ΟΑΚΑ είναι κοινή έδρα με τη διαφορά πως η ΑΕΚ έπαιξε εντός έδρας το δεύτερο ματς σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό.

YΓ2: Δε νοείται να μην αντιδράσει ο Παναθηναϊκός σύμφωνα με το μέγεθος και το ταλέντο του. Μια ομάδα που υπερέχει σχεδόν σε κάθε θέση δεν μπορεί να πέφτει κατά αυτόν τον τρόπο στο καναβάτσο.