ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ : Η Αστυνομία “πέρασε χειροπέδες” στους λογιστές της PWC!

20

Η Α.Ε.Α.Κ σημείωσε την πρώτη της νίκη στην μεγάλη κατηγορία και μάλιστα με εμφατικό τρόπο αφού συνέτριψε την PWC με 75-53. Η ομάδα των Αστυνομικών ήταν κατά κράτος καλύτερη σε όλους τους τομείς με τη διαφορά να φτάνει κάποια στιγμή μέχρι και τους 30 πόντους.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Θεόδωρος Απεσλίδης με 16 πόντους χωρίς όμως να υστερήσει κανείς αφού ακόμη 5 καλαθοσφαιριστές σημείωσαν από 9 μέχρι 10 πόντους. Από τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Φωτίου με 11.

Η Αστυνομία μπήκε δυνατά, πεισμωμένη από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από τους Blue Cats και με 8 πόντους του καυτού Απεσλίδη και 2 βόμβες του Γιώργου Γεωργίου προηγήθηκε μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-10. Στη συνέχεια η PWC με μπροστάρη τον Φωτίου άρχισε να βρίσκει σκορ με μεγαλύτερη συνέπεια όμως η ομάδα της Α.Ε.Α.Κ με τους Τεουλίδη και Κρεμμό ακροβολισμένους στα 6.75 και την επίθεση της να δουλεύει σαν ελβετικό ρολόι συνέχισε ν’ανοίγει την ψαλίδα της διαφοράς με την κόρνα του ημιχρόνου να τους βρίσκει μπροστά με 37-24.

Εκεί που περιμέναμε την αντίδραση των Λογιστών η Αστυνομία ήταν αυτή που μπήκε αφιονισμένη ΚΑΙ στο δεύτερο ημίχρονο! Με τον αρχηγό Χριστοφόρου (ευρέως γνωστότερος ως Κούπερ) να δίνει το ρυθμό και τους Απεσλίδη, Κρεμμό και Τεουλίδη να συνεχίζουν το βιολί τους η Α.Ε.Α.Κ ήταν χάρμα ιδέσθαι για ένα δεκάλεπτο, έτρεξε ένα σερί 27-13 και εκτόξευσε τη διαφορά στους 27(64-37)!!!

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος με το νικητή του αγώνα να μην επιδέχεται αμφισβήτησης και το 4ο δεκάλεπτο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Χοιρομερίδης και Juknevicius από τη μία και Τιμοθέου και Τύμβιος από την άλλη, απαλλαγμένοι πλέον από το άγχος έκαναν το τελικό σκορ 53-75 με τους Αστυνομικούς να πετυχαίνουν μια πολύ σημαντική νίκη επί ενός άμεσου ανταγωνιστή ενώ παράλληλα βγήκαν από την επικίνδυνη ζώνη. Η PWC από την άλλη απογοήτευσε με αυτή της την εμφάνιση παρά τα ενθαρρυντικά δείγματα που μας έδειξε στα προηγούμενα παιχνίδια.

*Συνεχίζει το κρεσέντο τριών πόντων η Αστυνομία που σε αυτήν την αναμέτρηση σημείωσε 10!

**Ασταμάτητος, η αιχμή του δόρατος και ίσως κορυφαίος παίκτης της ομάδας -όχι μόνο στον αγώνα με την PWC, αλλά γενικότερα στο ρόστερ- Θεόδωρος Απεσλίδης που συνέχισε τις υψηλές πτήσεις.

***Πρώτη νίκη για την Αστυνομία (ρεκόρ 1-2), τρίτη ήττα για την PWC (0-3).

Τα δεκάλεπτα : 10-19, 24-37, 37-64, 53-75

PWC : Συλλούρης 9, Χοιρομερίδης 10, Αργυρού 8(2), Φωτίου 11(1), Juknevicius 3(1), Σοφοκλέους 4, Τσιαηλής 4, Κασινόπουλος 4

Α.Ε.Α.Κ : Καλαβάς 2, Πέτσας 3, Χριστοφόρου 9(1), Γεωργίου 9(3), Τεουλίδης 10(2), Ηλίας 4, Κρεμμός 9(3), Απεσλίδης 16, Τιμοθέου 9(1), Τύμβιος 4