ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ : Ο Pegasos “πέταξε” πάνω από την λαβωμένη GZG!

14

Η Pegasos Think Colour ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι αήττητων ομάδων στη Γ’ Κατηγορία Ερασιτεχνικού Λευκωσίας αφού επικράτησε της -λαβωμένης από απουσίες- GZG με 60-43 παραμένοντας η μοναδική αήττητη ομάδα στην κούρσα του τίτλου. Κορυφαίοι των νικητών ο συνήθης ύποπτος Δ.Παπαδόπουλος με 21(1) και ο αρχηγός Π.Νικολαίδης με 18(3). Στην αντίπερα όχθη ο συγκινητικός Σαρρής Δημητρίου με 18(3) θύμισε τον παλιό καλό του εαυτό ήταν όμως απελπιστικά μόνος.

Στην πρώτη περίοδο ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τις 2 ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Pegasos με τους Γεωργίου και Παπαδόπουλο να κουβαλούν την ομάδα στο σκοράρισμα με την ομάδα της GZG να έχει τις απαντήσεις με τους Ιωάννου και Μαννάρη και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-12.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό από την άμυνα και ταίζοντας μεθοδικά Νικολαίδη και Konstandinov έτρεξε ένα σερί για να προηγηθούν με τη λήξη του ημιχρόνου με 29-20 και έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους. Στο δεύτερο ημίχρονο η GZG προσπάθησε ν’αντεπιτεθεί όμως όσο εύκολα έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι τόσο εύκολα δεχόταν και με τις απουσίες Κτωρίδη, Λαμπριανίδη και Φαίδωνος έδειξε να στερείται ποιοτικών επιλογών με τον Pegasos Think Colour να συντηρεί μια διαφορά “ασφαλείας” (6-8 πόντων) μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Σαρρής Δημητρίου θυμίζοντας τον παλιό καλό του εαυτό πήρε τ’όπλο του και πυροβολούσε αδιακρίτως όμως οι Νικολαίδης και Παπαδόπουλος δεν άφηναν το δικηγορικό γραφείο να μπει στη διεκδίκηση του ματς. Το 30λεπτο βρήκε μπροστά τον Pegaso με 44-35. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήθελαν να σημάνουν την αντεπίθεση όμως δε μπορούσαν αφού οι βόμβες των Παπαδόπουλου και Νικολαίδη έβαλαν τίτλους τέλους στην αναμέτρηση με το σκορ να κλείνει στο 60-43.

*Σημαντικές απουσίες για τη GZG που στερήθηκε 3 βασικότατους πυλώνες της στην αναμέτρηση (Κτωρίδης, Λαμπριανίδης και Φαίδωνος)

**Πρώτη ήττα για GZG (4–1), μοναδική αήττητη ομάδα πλέον ο Pegasos Think Colour (3-0).

***Μεγάλη μάχη αναμένεται να γίνει μέχρι τέλους για τον πρώτο σκόρερ της ρέγκιουλαρ σήζον με τους Παπαδόπουλο (Pegasos) και Παπαθανασίου (Ε.Α.Κ) να οδηγούν την κούρσα

Τα δεκάλεπτα : 13-12, 29-20, 44-35, 60-43

Pegasos Think Colour : Γεωργίου 6, Konstandinov 8, Παρσαμάκης 5(1), Παπαδόπουλος 21(1), Νικολαίδης 18(3), Λοίζου 2

GZG : Μαννάρης Α 7, Μαννάρης Φ 2, Πουλλικκάς 2, Κούρος 4, Σαρρής 18(3), Ιωάννου 10