Ερασιτεχνικό (Α’): Ταυτότητα 8ης αγωνιστικής

0

Δεν σταματάει πουθενά η NIVEA, που έδειξε το καλό της πρόσωπο και στην 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας, παραμένοντας αήττητη και απολαμβάνοντας τη μοναξιά της κορυφής!

Μεγάλη νίκη και για την PN99, τη στιγμή που η PWC εδραιώθηκε στην τετράδα.

Αναλυτικά οι αγώνες:

NIVEA-BUCKS 62-50

Επιστράτευσε την εμπειρία αλλά και την μπασκετική της παιδεία η NIVEA, για να κερδίσει 62-50 τους BUCKS 1931. Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερα και επιθετικά. Στο διάστημα 30-37 οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν, πίεσαν και σκόραραν σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που ήταν χαλαροί. Μάλιστα οι ενθουσιώδεις παίκτες της BUCKS προηγήθηκαν 50-49, αναγκάζοντας τους πρωτοπόρους να σοβαρευτούν, να σφίξουν στην άμυνα, να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα και σκοράροντας πότε κοντά στο καλάθι και πότε από μέση απόσταση να προσθέσουν άλλο ένα ροζ φύλλο στη συλλογή τους.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 36-29, 44-35, 62-50

NIVEA: Στυλιανίδης 10(3), Χαραλάμπους 2, Παπαέλληνας Γ 2, Παπαέλληνας Κ, Παπαδημητρίου 6, Zaric 5, Lukic 13(2), Fowelks, Φωτίου 4, Damianovic 20

BUCKS 1931: Ζωγράφος 2, Παλταγιάν 9(1), Πισσαρίδης 2, Καψός 10, Ιωάννου, Σπύρου 21(2), Ρωσσίδης 4, Γεννάρης 2

PWC – Παλαίμαχοι Αχιλλέα 73-61

Με περισσότερες δυνάμεις και επιλογές, η PWC κέρδισε πιο δύσκολα από το τελικό 73-61 τους ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΑΧΙΛΛΕΑ. Η ομάδα των Ελεγκτών κρατήθηκε στο παιχνίδι και στο σκορ, 43-48 στο 30λεπτο, χάρη στο σκοράρισμα των Αργυρού από την περιφέρεια και Παναγιώτου κάτω από τα καλάθια και ανεβάζοντας ρυθμούς στο 4ο δεκάλεπτο πέτυχε την 3η της νίκη που την διατηρεί στην 4η θέση. Οι Καϊμακλιώτες για 30 λεπτά ήταν αρκετά καλοί, με καλή κυκλοφορία της μπάλας και αμυντική λειτουργία. Ο γρήγορος ρυθμός έφερε την κούραση και τον αποσυντονισμό, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να αντιδράσουν.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 29-31, 43-48, 73-61

PWC: Φωτίου 4, Αργυρού 24(6), Κληρίδης, Ευθυμίου 2, Ιωάννου 4, Παναγιώτου 17, Σκανδαλής, Ozbek, Δημητρίου 9(1), Χατζηγεωργίου 13(3)

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΑΧΙΛΛΕΑ: Λειβαδιώτης 4(1), Γιαννάς 14(2), Παπαδόπουλος Ν, Γεωργίου 3(1), Ηλία, Παπαδόπουλος Α 12, Nenkov 12, Παπαγιάννης 16(4)

Απόφοιτοι Κύκκου – PN99 62-64

Το καλάθι του Προκοπίου στη λήξη του χρόνου, έδωσε τη νίκη στην PN99 που κέρδισε τους ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΚΥΚΚΟΥ 64-62. Οι φιλοξενούμενοι που υποτίμησαν τους Κυκκώτες, ήταν πολύ κακοί, με προβλήματα κυρίως στην οργάνωση, ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα. Οι Απόφοιτοι με πιεστική άμυνα και καλές επιθετικές επιλογές έλεγχαν το παιχνίδι και έδειχναν ότι μπορούσαν να φύγουν νικητές. Πέντε δεύτερα πριν το φινάλε ο Προκοπίου ευστόχησε στην πρώτη βολή και ισοφάρισε σε 62-62, ενώ στην δεύτερη αστόχησε, αλλά πήρε το ρημπάουντ καθώς οι Κυκκώτες αδράνησαν και ευστόχησε στο σουτ που επιχείρησε δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 30-30, 49-42, 62-64

ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΚΥΚΚΟΥ: Κουνναμάς 6(1), Κώστα Α 11(1), Βασιλειάδης 3(1), Αγαθαγγέλου 5(1), Ασσιώτης 10(2), Ζαχαρίου 17(2), Φιλίππου 8, Πιτσιλλίδης, Γιαννακού 2

PN99: Κομνηνός, Αντωνίου 1, Σάββα 20(3), Ζάκος, Τουμάζου, Προκοπίου 16(1), Χατζηβασιλείου 16, Ιωάννου, Κονναφής 11(1)