Ερασιτεχνικό (Β’): Αποτελέσματα 4ης αγωνιστικής

0

Νέο ενδιαφέρον έδωσαν τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής στην Β Κατηγορία. Αναλυτικά οι αγώνες.

Μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, οι EUC WARRIORS νίκησαν την NUWAY 58-50 και διατήρησαν το αήττητο τους. Το παιχνίδι είχε πάθος με τις δύο ομάδες να θέλουν το ροζ φύλλο. Η ομάδα του Ευρωπαικού Πανεπιστημίου προσπάθησε να ελέγξει τα ριμπάουντ και να δώσει γρήγορο ρυθμό, όμως οι γηπεδούχοι με καλή αμυντική λειτουργία και κυκλοφορία της μπάλας ήταν αυτοί που έλεγχαν το παιχνίδι στο πρώτο ημιχρόνιο. Στην επανάληψη πιο εύστοχοι στα κρίσιμα σημεία και εκμεταλλευόμενοι την κούραση αλλά και τα λάθη των αντιπάλων τους οι φιλοξενούμενοι πρόσθεσαν το 5ο ροζ φύλλο.

Η εκπληκτική ευστοχία από τα 6,75 των παικτών των BUCKS ήταν το στοιχείο που έφερε το τελικό 64-41 με αντίπαλο την ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με 5 στα 6 τρίποντα μέχρι το 8, δημιούργησαν διψήφια διαφορά την οποία κράτησαν μέχρι τέλος. Η ομάδα της Τράπεζας, με αργή ανάπτυξη δεν μπόρεσε να πιέσει και να αντιδράσει θετικά και δίκαια έχασε.

Το καθαρό μυαλό, η ομαδικότητα και η θέληση ήταν τα στοιχεία που έδωσαν την νίκη 62-38 στην EUROBANK κόντρα στην KPMG. Δύο συνεχόμενα τρίποντα για την ομάδα της Τράπεζας στο 5 ήταν αρκετά για να αποβάλουν νεύρα, άγχος και να φέρουν την ηρεμία. Η ομάδα των Ελεγκτών επηρεάστηκε από τις απουσίες βασικών παικτών της και δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του παιχνιδιού.

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, η ΥΔΡΑ ΑΣΦ. BLUE CATS νίκησε το ΓΟΥΝΙ 61-26. Η ομάδα του Αγίου Δομετίου παρουσιάστηκε πολύ δυνατή τόσο στην περιφέρεια όσο και κάτω από τα καλάθια. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τις λύσεις κυρίως κάτω από τα καλάθια και έχασαν δίκαια.

Σαφώς καλύτερη η ομάδα του ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ κέρδισε την ΑΕΑΚ 54-33 σε ένα παιχνίδι ανοιχτό και ελεύθερο. Οι Δικηγόροι βρέθηκαν σε πολύ καλή βραδιά, σκόραραν τόσο από μακρινή απόσταση όσο και κοντά στο καλάθι και δίκαια νίκησαν. Από την άλλη οι Αστυνομικοί πλήρωσαν την αστοχία τους καθώς ήταν νευρικοί στην τελική προσπάθεια.