Ερασιτεχνικό (Β’): Αποτελέσματα 8ης αγωνιστικής

0

Αυξάνεται συνεχώς το ενδιαφέρον στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Β Κατηγορίας καθώς τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής έφεραν νέες ανακατατάξεις στην βαθμολογία. Αναλυτικά οι αγώνες.

Απλοί και άνετοι οι BUCKS νίκησαν 65-52 την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ και πήραν το 3ο ροζ φύλλο. Σκοράροντας από την περιφέρεια με τον Τεουλίδη 24 με 8 τρίποντα, οι Bucks δημιούργησαν διψήφια διαφορά την οποία φρόντισαν να διατηρούν ακόμα και όταν η ομάδα της Τράπεζας που ήταν πολύ νευρική και άστοχη πίεζε για να την μειώσει.

Νέα νίκη για την ΑΕΑΚ η οποία κέρδισε την EUROBANK 56-49. Η ομάδα της Αστυνομίας πιο εύστοχη και ψύχραιμη στο πρώτο ημιχρόνιο πήγε στα αποδυτήρια με +13 και στην επανάληψη άντεξε στην πολύ μεγάλη πίεση που έβαλε η ομάδα της Τράπεζας.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ αφού νίκησε τον ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ 46-43. Αυτή ήταν η 3η νίκη για την ομάδα της Τράπεζας που της δίνει οξυγόνο για την συνέχεια. Οι Τραπεζικοί ψύχραιμοι και σοβαροί προηγήθηκαν 36-24 στο 30, οι Δικηγόροι όμως σκοράροντας από την περιφέρεια ξαναμπήκαν στο παιχνίδι αλλά ο χρόνος δεν αρκούσε και δίκαια έχασαν.

Πολύ δύσκολη νίκη πέτυχαν οι EUC WARRIORS αφού νίκησαν το ΓΟΥΝΙ 65-57. Το παιχνίδι ήταν ισοδύναμο καθώς το ΓΟΥΝΙ έβαλε δύσκολα στους πρωτοπόρους που κράτησαν το αήττητο τους χάρη στον επιθετικό οίστρο των Σπύρου 19 και Τσιαπίνη 20 αλλά και στην ευστοχία τους στις ελεύθερες βολές. Από την άλλη το ΓΟΥΝΙ που παρουσιάστηκε πολύ διαβασμένο έμεινε από δυνάμεις στο φινάλε.

Πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια της για να πλασαριστεί στην οκτάδα πέτυχε η NUWAY αφού κέρδισε 53-47 την KPMG. Οι γηπεδούχοι με καθαρό μυαλό στην επίθεση πήγαν στα αποδυτήρια με +12 καθώς είχαν πολύ καλή αμυντική λειτουργία. Στην επανάληψη οι Λογιστές ανέβασαν την απόδοση τους, πίεσαν για την ανατροπή αλλά η Nuway με κοντρόλ μπάσκετ άντεξαν και πήραν την νίκη.