Ερασιτεχνικό (Β’): Ταυτότητα 10ης αγωνιστικής

0

Η 10η αγωνιστική ήταν η αγωνιστική των εκπλήξεων κυρίως στον Α Όμιλο, έφερε νέα δεδομένα, και η 11η αγωνιστική αποκτά περισσότερο ενδιαφέρον. Στην τελευταία αγωνιστική θα οριστικοποιηθεί η βαθμολογική θέση των ομάδων, σε αντίθεση με τον Β Όμιλο που είναι πιο ξεκάθαρος ο βαθμολογικός πίνακας. Αναλυτικά οι αγώνες.

Η όγδοη στη σειρά νίκη της ΑΕΑΚ 63-50 με αντίπαλο τον ΠΑΝΙΔΑΛΙΑΚΟΣ, της εξασφάλισε και μαθηματικά την πρωτιά στον Α Όμιλο. Η ομάδα της Αστυνομίας καλύτερη, και εύστοχη από την περιφέρεια της έδωσε διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο την οποία διατήρησε μέχρι τέλος. Οι Δαλίτες έκαναν μεγάλη προσπάθεια αλλά είχαν αμυντικά κενά, ενώ χρειάζονται την νίκη στην τελευταία αγωνιστική για να προκριθούν στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 6-15, 19-29, 35-45, 50-63

ΠΑΝΙΔΑΛΙΑΚΟΣ: Τουραμανής, Διαμαντής 24(1), Σέπος 6(2), Kenneth 8, Πιτσιολής 2, Λέτσιος 6, Γρηγορίου 4, Μασουρής,

ΑΕΑΚ: Ιωαννίδης 3(1), Γεωργίου 3(1), Χριστοφόρου 15(1), Γεωργίου Γ 19(5), Μεθοδίου 4, Μιχαήλ 7(1), Ηλία 5, Πέτσας 7

Έψαχναν μία νίκη στα δύο τελευταία παιχνίδια οι ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΑΛΛΟΥΡΙΩΤΙΣΣΑΣ για να εξασφαλίσουν την πρόκριση τους στους αγώνες κατάταξης και την πέτυχαν απέναντι στην EUROBANK αφού νίκησαν 36-35. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με την ομάδα της Παλλουριώτισσας να είναι πιο συγκεντρωμένοι και να κυνηγά την ουσία, ενώ η νίκη της καταγράφεται στις εκπλήξεις. Η ομάδα της Τράπεζας στην χειρότερη της εμφάνιση, αν και ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ και στην διεκδίκηση της νίκης έκανε καθοριστικά λάθη στο τελευταίο δίλεπτο, ενώ αστόχησε δύο φορές στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 9-6, 16-10, 28-26, 36-35

ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΑΛΛΟΥΡΙΩΤΙΣΣΑΣ: Παναγιώτου 2, Φωτίου 2, Παναγίδης, Καζαμίας 7(1), Βονιάτης 6, Παντελή 4, Σιακαλλής 6, Μουκτάρης 9(1)

EUROBANK: Δημητρίου Μ, Παυλόπουλος 4, Γαβριήλ, Μελάς, Λειβαδιώτης 7, Σεργίου 4, Βασιλείου 16(1), Ηλιάδης 1, Δημητρίου Β, , Σαββίδης 3

Νίκη έκπληξη πέτυχαν οι ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ, αφού κέρδισαν την ΕΛΛΗΝΙΚΗ 50-49 μετά από πεντάλεπτη παράταση. Το παιχνίδι ήταν ισοδύναμο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Μπορεί οι Δικηγόροι να πήραν διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο όταν είχαν υπομονή στην επίθεση και καλή αμυντική λειτουργία, η ομάδα της Τράπεζας επανήλθε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση όπου κρίθηκε στις λεπτομέρειες και με τους Δικηγόρους να φεύγουν με το ροζ φύλλο και να φλερτάρουν με τη νίκη αυτή την 3η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 14-19, 27-27, 43-43, 49-50

ΕΛΛΗΝΙΚΗ: Χαραλάμπους 1, Ιωάννου 3, Τιμοθέου Κ 8, Τιμοθέου Χ, Δημητρίου 7(1), Τσιριπιλλής 5(1), Κρεμμός 17(2), Μιλτιάδους, Κουζαπάς 8(1)

ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ: Γεωργίου 6(1), Καμάσας , Χαραλάμπους Μ 2, Κορομίας 9, Γερομόσχος 8(2), Κουρσάρης 2, Παπαπέτρου Ζ 15, Παρασκευά, Λαμπίδης 8(1)

Καπάρωσε θέση στους αγώνες κατάταξης η NICOSIA WIZARDS μετά την νίκη της 47-26 με αντίπαλο την GZG. Η ομάδα της Λακατάμιας παρά την υπεροχή της, παρουσιάστηκε πολύ νευρική και επιπόλαιη. Η ομάδα των Δικηγόρων, έκαμε μεγάλη προσπάθεια, αλλά είχε να αντιμετωπίσει και την κούραση η οποία επηρέασε σημαντικά κυρίως την επιθετική λειτουργία της.

Τα δεκάλεπτα: 6-9, 11-22, 22-32, 26-47

GZG: Βούλγαρης, Παπακυριακού Χ, Χριστοφίδης 2, Λοιζίδης 5, Λαμπριανίδης 9, Πουλικκάς 10

NICOSIA WIZARDS: Οδυσσέως 2, Δημόπουλος 3(1), Ιωάννου 6(1), Κουζής 8(2), Βασιλειάδης 4, Χρυσάνθου 2, Παπαβασιλόπουλος 2, Παπαηρακλέους 4, Μενελάου 6, Θωμά 5(1), Σοφοκλέους 5

Παίζοντας χαλαρά η ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ κέρδισε τους PHOENIX BULLS 48-29. Η ομάδα της Τράπεζας σε ρυθμούς ρελαντί πρόσθεσε ακόμα μία νίκη, αφού ήταν καλύτερη και με περισσότερες επιλογές. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλοί μέχρι το 15, αλλά στη συνέχεια επηρεάστηκαν από την κούραση αλλά και την αστοχία τους.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 29-16, 37-21, 48-29

ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ: Ιωάννου 11(3), Τσιοπανής 13(2), Θεοφάνους 10, Πασχάλης 3, Παπαδάμου, Πιερίδης, Χρίστου, Πεκρής 11,

PHOENIX BULLS: Σαβουλλής 2, Λοιζίδης 7(1), Νικολαίδης 11(1), Γεωργίου Π 3, Κούλας 6(2), Πέρος

Νέα νίκη πέτυχε η ΑΕΦΥΛΑΚΩΝ αφού νίκησε την ΚΥΠ.ΕΤ.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ 53-40. Η ομάδα των Φυλακών καλύτερη κάτω από τα καλάθια αλλά παίζοντας γρήγορα στο πρώτο δεκάλεπτο, πήρε διψήφια διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι τέλος. Από την άλλη η ομάδα της Πιστοποίησης με αργές επιστροφές αλλά και αργή ανάπτυξη δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των φιλοξενουμένων.

Τα δεκάλεπτα: 5-17, 20-28, 29-45, 40-53

ΚΥΠ.ΕΤ.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ: Καραγιάννης 9(2), Κουάντας 5(1), Βαρζακάκος, Ελληνόπουλος, Κοφίνας 15(1), Μαυρόγιαννος, Νικολακόπουλος 6, Ρουβής 5

ΑΕΦΥΛΑΚΩΝ: Χατζηελευθερίου, Ανδρονίκου, Δημητρίου 19, Αδάμου Σ 4, Αδάμου Α 7, Τάκκας, Πραξιτέλους 8(2), Κωνσταντίνου 3(1), Παρδαλής 8, Παρασκευά 4

Σαφώς καλύτερη η KPMG, νίκησε τους EUC WARRIORS 54-38. Η ομάδα των Λογιστών με καλύτερη λειτουργία τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση στο 4ο δεκάλεπτο έσβησε τις όποιες αμυδρές ελπίδες είχε η ομάδα του Πανεπιστημίου όταν επανήλθε στο σκορ στο 30. Βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια οι γηπεδούχοι αλλά πιέζοντας ψηλά στην άμυνα σημείωσαν την 8η νίκη τους που τους φέρνει στην δεύτερη θέση στον Β ΄’Ομιλο. Οι φιλοξενούμενοι, δεν είχαν ρυθμό ενώ είχαν αργές επιστροφές, λανθασμένες και βεβιασμένες επιθετικές ενέργειες.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 29-21, 35-32, 54-38

KPMG: Στυλιανού 3(1), Ολύμπιος 10, Μιχαηλίδης 20, Σφηκουρής 5(1), Γρηγοριάδης Γ 4, Γρέκας 9, Αντωνιάδης, Πίπυρος 3

EUC WARRIORS: Νικολάου Ε, Αντωνίου 7(1), Νικολάου Λ, Σάββα 9, Μιχαήλ 4, Κρασσάς 4, Κουμής 5, Βρυωνίδης, Φωκάς 5(1), Παπαδόπουλλος, Φλαμπουράρης 4

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε το ΓΟΥΝΙ AMUSEMENT BAR αφού νίκησε τους ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ 2002 59-34. Η δύναμη αλλά και η νευρικότητα ήταν τα στοιχεία που κυριάρχησαν στο πρώτο μισό, όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ψηλά, έκλεψαν μπάλες, έβγαλαν αιφνιδιασμούς και πάτησαν γκάζι. Οι Απόφοιτοι στο ίδιο διάστημα χάθηκαν, αφού έκαναν πολλά λάθη φορτώθηκαν άγχος με αποτέλεσμα να είναι άστοχοι.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 22-22, 30-39, 34-59

ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ 2002: Περικλέους, Γιωργαλλής, Πασιαλλής, Χατζηιωσήφ 8, Ματσεντίδης 8(1), Κιτρομηλίδης 10(1), Σπύρου 2, Νουσιάς, Γρηγορίου 2, Αγιομαμίτης 2, Μακρίδης 2

ΓΟΥΝΙ AMUSEMENT BAR: Σαββίδης, Μαχαιριώτης 4(1), Nuraliev 12, Εμπεδοκλής 8, Λιόλης 15, Λειβαδάς 3, Κυριακίδης 2, Λημναίος, Munkley 8, Λοιζίδης 7

Την δεύτερη της νίκη πέτυχε η CABLENET αφού κέρδισε τους FILEMINDERS 46-32. Οι γηπεδούχοι καλύτεροι και με περισσότερες επιλογές κέρδισε δίκαια αφού στο πρώτο μισό πήρε διψήφια διαφορά λόγω της καλής κυκλοφορίας της μπάλας. Στο δεύτερο μισό παίχτηκε ελεύθερο μπάσκετ με τις δύο ομάδες να είναι ισοδύναμες.

Τα δεκάλεπτα: 12-5, 28-14, 32-24, 46-32

CABLENET: Μαυρομμίτης, Χρίστου 12(2), Περικλέους 2, Σάββα, Κυριάκου, Ηλία 6, Παπαδέλλος 2, Κοντός 12(1), Τάκκας, Αγαγιώτης 5(1), Λοίζου 7

FILEMINDERS: Ευριπίδου 5(1), Ζαντής, Θεοδώρου 4, Στυλιανού 4, Πέτρου 4, Bassett 13(1), Ιωάννου 2,