Ερασιτεχνικό (Β’): Ταυτότητα 11ης αγωνιστικής

0

Η τελευταία αγωνιστική οριστικοποίησε τις ομάδες που θα αγωνιστούν στους αγώνες κατάταξης για τον πρωταθλητή. Η κρισιμότητα των αγώνων καθώς και ο καθορισμός της τελικής βαθμολογίας των ομίλων έδωσε νέο ενδιαφέρον στα αποτελέσματα. Αναλυτικά οι αγώνες.

Πιο δυνατοί κάτω από τα καλάθια οι ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ νίκησαν τον ΠΑΝΙΔΑΛΙΑΚΟ 63-50 και πέτυχαν την 6η νίκη τους. Όταν πέρασαν την μπάλα κοντά στο καλάθι οι Δικηγόροι όπου ο Παπαπέτρου δεν είχε αντίπαλο, δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας και δεν ανησύχησαν στην συνέχεια. Οι Δαλίτες προσπάθησαν να ανταποδώσουν από την περιφέρεια, αλλά ήταν άστοχοι αφού οι ενέργειες τους ήταν νευρικές και επιπόλαιες.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 32-24, 51-36, 63-50

ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ: Γεωργίου 2, Καμάσας , Παπαλοίζου 1, Κορομίας 9(1), Γερομόσχος 9(3), Κουρσάρης 4, Παπαπέτρου Ζ 20, Παρασκευά 6, Πογιατζιής 1, Σκορδής, Λαμπίδης 11(1)

ΠΑΝΙΔΑΛΙΑΚΟΣ: Τουραμανής, Διαμαντής 23, Σέπος 4(1), Kenneth 5, Πιτσιολής 3, Λέτσιος 4, Γρηγορίου 5, Σέπος Π 4(1), Σταυρινίδης 2

Μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι η ΑΕΑΚ κέρδισε την NUWAY 53-41 και διατήρησε το αήττητο της. Το παιχνίδι ήταν ισοδύναμο με τις δύο ομάδες να κυνηγούν με πάθος την νίκη. Η ομάδα της Αστυνομίας καλύτερη στο δεύτερο μισό βρήκε λύσεις επιθετικά στο πρόσωπο του Απεσλίδη και έφτασε δίκαια στη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι, προσπάθησαν να κρατηθούν στο παιχνίδι, είχαν ρυθμό αλλά προβλημάτισαν με τις αργές επιστροφές στο δεύτερο ημιχρόνιο.

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 21-22, 38-33, 53-41

ΑΕΑΚ: Γεωργίου, Γεωργίου Γ 14(4), Μεθοδίου 2, Μιχαήλ 5(1), Ηλία 3, Αδάμου 2, Απεσλίδης 18, Πέτσας 9

NUWAY: Παπαθωμάς 5, Νικολάου 3(1), , Πάρη, Κασινόπουλος 8(2), Βασιλείου 4, Αθανασιάδης 9(1), Αγαμέμνωνος 3(1), Θεοδοσίου 7(1), Τσίγγος 2

Η νίκη θα καθόριζε ποιά θέση θα κατελάμβαναν ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΑΛΛΟΥΡΙΩΤΙΣΣΑΣ και NICOSIA WIZARDS στον Α Όμιλο. Τελικά η ομάδα της Παλλουριώτισσας νίκησε 33-26 και πήρε την 6η θέση σε αντίθεση με την ομάδα της Λακατάμιας που έμεινε στην 7η. Το παιχνίδι στα χαρτιά ήταν ντέρμπι αφού οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες και ισόβαθμες. Μετά το δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ουσιαστικοί και κέρδισαν δίκαια σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που ήταν νευρικοί, άστοχοι.

Τα δεκάλεπτα: 7-10, 8-18, 12-25, 26-33

NICOSIA WIZARDS: Οδυσσέως, Δημόπουλος, Ιωάννου, Κουζής 3, Βασιλειάδης 6, Χρυσάνθου 2, Παπαηρακλέους, Μενελάου 10, Θωμά 5(1), Σοφοκλέους

ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΑΛΛΟΥΡΙΩΤΙΣΣΑΣ: Παναγιώτου 2, Φωτίου 7, Παναγίδης, Καζαμίας, Βονιάτης 3, Παντελή 11(2), Αργυρού, Κυθρεώτης, Σιακαλλής 4, Μουκτάρης 6

Εκτός από θέμα γοήτρου, υπήρχε και το ενδιαφέρον ποιος θα ήταν δεύτερος, αφού ο ηττημένος έμενε στην 3η θέση. Τελικά η EUROBANK, μετά από 45 λεπτά παιχνιδιού, κέρδισε την ΕΛΛΗΝΙΚΗ 48-43. Το παιχνίδι είχε τις δικές του ιδιαιτερότητες και τις ανατροπές. Μετά το 5 οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και πολύ καλή αλληλοκάλυψη. Έτσι το +10 ήλθε φυσιολογικά, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν συνοχή και οργάνωση. Στην επανάληψη άλλαξε άρδην το σκηνικό με την ΕΛΛΗΝΙΚΗ να είναι πιο σοβαρή και ουσιαστική, να προσπερνά στο σκορ, και να δείχνει ότι θα έφευγε με το ροζ φύλλο. Το καλάθι του Παυλόπουλου όμως οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση εκεί όπου η EUROBANK ήταν πιο αποφασιστική και με περισσότερη ενέργεια.

Τα δεκάλεπτα: 8-10, 25-15, 30-31, 40-40, 48-43

EUROBANK: Δημητρίου Μ 2, Παυλόπουλος 4, Γαβριήλ 1, Μελάς, Πέτσας, Λειβαδιώτης 17, Σεργίου 2, Βασιλείου 17(2), Δημητρίου Β, Σαββίδης 5(1)

ΕΛΛΗΝΙΚΗ: Χαραλάμπους 1,Τιμοθέου Χ 2, Δημητρίου 5(1), Τσιριπιλλής, Κρεμμός 8(1), Μουζουρίδης 8, Μιλτιάδους 10(2), Κουζαπάς 9(1)

Ναι μεν η GZG πέτυχε την πρώτη της νίκη αφού κέρδισε 46-30 την BETOLOGIC, η οποία δε έχασε την ευκαιρία να συμμετάσχει στους αγώνες κατάταξης. Οι φιλοξενούμενοι στην τελευταία αγωνιστική παρουσιάστηκαν σοβαροί, συγκεντρωμένοι και ουσιαστικοί κυρίως στο πρώτο δεκάλεπτο. Από την άλλη οι γηπεδούχοι στο πιο κρίσιμο παιχνίδι, καθώς αν κέρδιζαν θα εξασφάλιζαν την 8η θέση που οδηγούσε στην Β Φάση του Πρωταθλήματος, παρουσιάστηκαν με πολλές απουσίες που επηρέασαν την ομάδα, ενώ η αντίδραση τους στο 4ο δεκάλεπτο δεν ήταν αρκετή για να ανατρέψει τα δεδομένα.

Τα δεκάλεπτα: 5-20, 11-28, 11-38, 30-46

BETOLOGIC: Kehayov 2, Θεοχαρίδης 9, Turbatu, Μακρής 16(2), Χαραλάμπους 3(1), Χρίστου, Λοιζίδης

GZG: Βούλγαρης 4, Γεωργίου, Μουρουζίδης 3(1), Παπακυριακού Χ, Μαννάρης 10, Χριστοφίδης 2, Ιωάννου 6, Λοιζίδης 4, Λαμπριανίδης 2, Πουλικκάς 15(1)

Έστω και δύσκολα η ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ κέρδισε τους EUC WARRIORS 36-32. Η ομάδα της Τράπεζας παίζοντας κοντρόλ μπάσκετ και σε αργό ρυθμό, διατηρούσε σταθερά μια διαφορά 6-8 πόντων και παρά την προσπάθεια της ομάδας του Ευρωπαικού Πανεπιστημίου στο 4ο δεκάλεπτο πήρε το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 7-15, 16-22, 22-30, 32-36

EUC WARRIORS: Νικολάου Ε 9(1), Αντωνίου 3, Νικολάου Λ 2, Μιχαήλ Α, Σάββα, Μιχαήλ 4(1), Κρασσάς 8(2), Κουμής 2, Βρυωνίδης, Φωκάς, Φλαμπουράρης 4

ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ: Ιωάννου 2, Τσιοπανής, Θεοφάνους 2, Πασχάλης, Λοιζίδης 15(1), Παπαδάμου, Δημητρίου 2, Χρίστου 4, Μιστρελλίδης 7, Πεκρής 4

Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα η ΑΕΦΥΛΑΚΩΝ νίκησε την CABLENET 43-28. Η ομάδα των Φυλακών ήταν καλύτερη κάτω από τα καλάθια, διατηρούσε σταθερά μια διαφορά 6 πόντων, καθώς οι φιλοξενούμενοι με υπομονή σκοράριζαν και ακολουθούσαν από κοντά. Πιο εύστοχη στο 4ο δεκάλεπτο η ΑΕΦ πήρε τη νίκη αφού οι παίκτες της CABLENET φορτώθηκαν άγχος και ήταν άστοχοι.

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 22-16, 30-22, 43-28

ΑΕΦΥΛΑΚΩΝ: Χατζηελευθερίου 2, Ανδρονίκου, Δημητρίου 10, Αδάμου Σ 2, Αδάμου Α 4, Πραξιτέλους 8, Παρδαλής 3(1), Παρασκευά 14(2)

CABLENET: Χρίστου 4, Περικλέους 3, Σάββα 3(1), Ηλία 3, Παπαδέλλος 4, Κοντός 2, Αγαγιώτης 5(1), Λοίζου 4

Ήθελε πιο πολύ την νίκη το ΓΟΥΝΙ AMUSEMENT BAR, και δίκαια νίκησε την KPMG 67-55. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, έτρεξαν, πίεσαν ψηλά και έλεγξαν τον ρυθμό σε όλο το παιχνίδι. Οι ελεγκτές είχαν αργές επιστροφές, πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη ενώ επιθετικά ήταν άστοχοι.

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 35-19, 48-34, 67-55

ΓΟΥΝΙ AMUSEMENT BAR: Bandolevic 20, Μαχαιριώτης 7(1), Nuraliev 5, Εμπεδοκλής 2, Λιόλης 9, Λειβαδάς, Κυριακίδης, Λημναίος 3(1), Munkley 13(1), Λοιζίδης 8(1)

KPMG: Μαυρομμάτης 7, Ολύμπιος 13, Ιώαννου, Μιχαηλίδης 25(2), Σφηκουρής, Γιασουμή, Γρηγοριάδης Γ 6(1), Πίπυρος 4, Γρηγοριάδης Μ

Την πιο εύκολη νίκη τους πέτυχαν οι ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ 2002 αφού νίκησαν τους FILEMINDERS 97-23. Η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη και οι Απόφοιτοι πέτυχαν ακόμα μία νίκη, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τις δυνάμεις για να αντιδράσουν.

Τα δεκάλεπτα: 2-28, 7-41, 14-66, 23-97

FILEMINDERS: Ευριπίδου 5(1), Θεοδώρου, Χαραλάμπους, Bassett 7(1), Ιωάννου 4, Σταύρου 7

ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ 2002: Περικλέους, Γιωργαλλής, Πασιαλλής, Χατζηιωσήφ 8, Ματσεντίδης 8(1), Κιτρομηλίδης 10(1), Σπύρου 2, Νουσιάς, Γρηγορίου 2, Αγιομαμίτης 2, Μακρίδης 2

Με νίκη ολοκλήρωσε την Α Φάση του Πρωταθλήματος η ΥΔΡΑ ΑΣΦ. BLUE CATS αφού κέρδισε τους PHOENIX BULLS 61-50. Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερα και σε γρήγορο ρυθμό. Η ομάδα του Αγίου Δομετίου ζορίστηκε και χάρη στην εμπειρία της στο 4ο δεκάλεπτο πήρε τη νίκη. Οι γηπεδούχοι στην καλύτερη τους εμφάνιση, ήταν πολύ ανταγωνιστικοί και πίεσαν πολύ τους φιλοξενούμενους, αλλά τους έλειπε η υπομονή και η ηρεμία στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 27-30, 47-48, 51-60

PHOENIX BULLS: Ζαμπάς 1, Συμεωνίδης, Κωνσταντινίδης, Σαβουλλής 5, Λοιζίδης 14(3), Νικολαίδης 11, Γεωργίου Π 7, Κούλας 10, Πέρος 3(1)

ΥΔΡΑ ΑΣΦ. BLUE CATS: Σταύρου, Κέλλας 6(2), ΕλΧάτι 6(2), Πελαγίας 3(1), Διονυσίου 5, Φιλίππου 8(1), Βαγγέλης 8, Χαραλαμπίδης 2, Μηλιδώνης 4, Καρεκλάς 3, Κτωρίδης 15, Μιλτιάδους