Ερασιτεχνικό (Β’): Ταυτότητα 9ης αγωνιστικής

0

Οι μάχες σώμα με σώμα συνεχίζονται και στη Β’ Κατηγορία του Ερασιτεχνικού Πρωταθλήματος. Η ΑΕΑΚ και η Τράπεζα Κύπρου παρέμειναν αήττητες σε α’ και β’ όμιλο, αντίστοιχα, ενώ η αγωνία κορυφώνεται για τις υπόλοιπες θέσεις, καθώς τελειώνει η πρώτη φάση.

Οι λεπτομέρειες είναι αυτές που θα κάνουν τη διαφορά στην προσπάθεια για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα εν όψει της επόμενης φάσης που θα κρίνει πολλά.

Αναλυτικά οι αγώνες:

Με περισσότερες δυνάμεις αλλά και επιλογές, η ΑΕΑΚ, νίκησε την ΕΛΛΗΝΙΚΗ 61-47 στο ντέρμπι κορυφής του Α Ομίλου. Η ομάδα της Αστυνομίας ξεκίνησε εντυπωσιακά με ψηλά ποσοστά ευστοχίας και εκμεταλλευόμενη τις απουσίες της Ελληνικής δημιούργησε διψήφια διαφορά πολύ γρήγορα. Μια διαφορά που αποδείχτηκε ασπίδα και της έδωσε το 7ο συνεχόμενο ροζ φύλλο. Η ομάδα της Τράπεζας προσπάθησε να αντιδράσει στο εκρηκτικό ξεκίνημα των Αστυνομικών, μείωσε σε 24-27 στο ημιχρόνιο, αλλά δεν είχε συνέχεια αφού επηρεάστηκε σημαντικά από τις απουσίες των Κρεμμού, Μιλτιάδους και Κ Τιμοθέου.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 27-24, 42-33, 61-47

ΑΕΑΚ: Ιωαννίδης, Καλαβάς 5(1), Χριστοφόρου 12(1), Γεωργίου Γ 20(5), Αλεξάνδρου 2, Αδάμου, Μιχαήλ 4, Αττεσλίδης 18, Πέτσας

ΕΛΛΗΝΙΚΗ: Χαραλάμπους, Ιωάννου, Τιμοθέου 2, Δημητρίου 14(4), Χατζηνικολάου 4, Τσιριπιλλής 12(1), Κουζαπάς 15(3)

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχαν οι ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ αφού νίκησαν τους ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΑΛΛΟΥΡΙΩΤΙΣΣΑΣ 51-47. Οι Δικηγόροι χωρίς να έχουν διάρκεια στο παιχνίδι τους κέρδισαν λόγω της υπεροχής τους κάτω από τα καλάθια αλλά και την αμυντική τους λειτουργία στο τελευταίο 5λεπτο. Η ομάδα της Παλλουριώτισσας διεκδίκησε την νίκη μέχρι τέλος αλλά της έλειπε η αυτοπεποίθηση και η υπομονή στην επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 28-20, 40-36, 51-47

ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ: Γεωργίου, Καμάσας , Χαραλάμπους Μ, Κορομίας 5, Γερομόσχος 10(2), Κουρσάρης 5(1), Παπαπέτρου Ζ 18, Παρασκευά, Σκορδής, Λαμπίδης 13(2)

ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΠΑΛΛΟΥΡΙΩΤΙΣΣΑΣ: Παναγιώτου 4, Φωτίου 5, Παναγίδης, Καζαμίας 16(1), Βονιάτης, Παντελή 4, Παπαστεριανός, Αργυρού 2, Κυθρεώτης, Σιακαλλής 7, Μουκτάρης 9(2)

Δύσκολη νίκη πέτυχε η NUWAY, αφού κέρδισε τον ΠΑΝΙΔΑΛΙΑΚΟ 54-47. Οι φιλοξενούμενοι ναι μεν ήταν καλύτεροι, αλλά δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ μέχρι το εικοσάλεπτο. Όταν έσφιξαν στην άμυνα στο 3ο δεκάλεπτο και αφού κυκλοφόρησαν την μπάλα, έστειλαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Οι Δαλίτες βελτιώθηκαν πολύ στο τελευταίο 5λεπτο, έβαλαν πίεση και κυνήγησαν την ανατροπή χωρίς επιτυχία γιατί δεν υπήρχε χρόνος.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 16-20, 28-40, 47-54

ΠΑΝΙΔΑΛΙΑΚΟΣ: Τουραμανής, Διαμαντής 21(3), Σέπος, Kenneth, Κωνσταντινίδης 6, Πιτσιολής 6, Λέτσιος 6, Μασουρής 2, Πολυδώρου 6

NUWAY: Παπαθωμάς 17, Νικολάου 5, Σκουρίδης, Ανδρέου, Κασινόπουλος 7(1), Βασιλείου 1, Αθανασιάδης 11(1), Αγαμέμνωνος 7(1), Θεοδοσίου 6, Τσίγγος

Το ντέρμπι κορυφής στον Β Όμιλο ήταν συγκλονιστικό και η ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ κράτησε το αήττητo της αφού κέρδισε την KPMG 49-46. Το παιχνίδι ήταν ισοδύναμο και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, οι άμυνες ήταν αυτές που καθόρισαν τον τελικό νικητή. Η ομάδα της Τράπεζας πιο εύστοχη και συγκεντρωμένη στο φινάλε έκανε κατάθεση στον λογαριασμό της το 8ο ροζ φύλλο και ταυτόχρονα εξασφάλισε την πρώτη θέση. Οι Λογιστές ήθελαν πολύ τη νίκη, ήταν ισάξιοι αντίπαλοι αλλά τους έλειπε η ηρεμία στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 11-9, 19-17, 30-29, 46-49

KPMG: Στυλιανού, Ολύμπιος 3, Ιωάννου, Μιχαηλίδης 13, Σφηκουρής 2, Γρηγοριάδης Γ 6(2), Γρέκας 11(2), Αντωνιάδης 2, Πίπυρος 9,

ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ: Ιωάννου 6(1), Τσιοπανής 2, Θεοφάνους 6, Πασχάλης 2, Λοιζίδης 16(2), Πιερίδης, Χρίστου 6, Μιστρελλίδης 11,

Σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησε η δύναμη, η ΥΔΡΑ ΑΣΦ. BLUE CATS νίκησε την ΑΕΦΥΛΑΚΩΝ 49-33. Η ομάδα του Αγίου Δομετίου με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, έλεγχε το παιχνίδι από την αρχή του αγώνα. Σκοράροντας από την περιφέρεια οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν σταθερά μία διαφορά 6-8 πόντων καθώς η ομάδα των Φυλακών ήταν πολύ δυνατοί κάτω από τα καλάθια. Τελικά οι Αηδεμετίτες ανέβασαν την διαφορά στο τελευταίο 5λεπτο και πήραν δίκαια την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 7-16, 15-22, 26-32, 33-49

ΑΕΦΥΛΑΚΩΝ: Δημητρίου 19, Αδάμου Σ, Αδάμου Α 2, Τάκκας, Ευαγγέλου, Πραξιτέλους 1, Κωνσταντίνου, Παρδαλής, Παρασκευά 11

ΥΔΡΑ ΑΣΦ. BLUE CATS: Σταύρου, Κέλλας 4, ΕλΧάτι 16(3), Πελαγίας, Παφίτης 2, Διονυσίου 7(1), Κωνσταντίνου 2, Φιλίππου, Βαγγέλης 2, Χαραλαμπίδης 6(1), Μηλιδώνης 4, Κτωρίδης 6,

Σημαντική νίκη πέτυχαν οι ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ 2002, αφού νίκησαν τους EUC WARRIORS 60-54. Μία νίκη που τους φέρνει στην 4η θέση και η οποία ήταν δίκαιη. Με πλουραλισμό στο σκοράρισμα οι Απόφοιτοι αλλά και αλληλοκάλυψη στην άμυνα, έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα, αφού η ομάδα του Ευρωπαικού Πανεπιστημίου προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς επιτυχία.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 25-31, 37-45, 54-60

EUC WARRIORS: Νικολάου Ε 2, Αντωνίου 3, Νικολάου Λ, Σάββα 9(1), Μιχαήλ 12(2), Κρασσάς 20(1), Κουμής 6(1), Βρυωνίδης, Φωκάς, Φλαμπουράρης 2

ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ 2002: Περικλέους 6, Γιωργαλλής, Πασιαλλής 11, Χατζηιωσήφ 7(1), Ματσεντίδης 12(2), Κιτρομηλίδης 5, Σπύρου 3, Νουσιάς 4, Γρηγορίου 3, Αγιομαμίτης 7(1), Μακρίδης 2

Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι, το ΓΟΥΝΙ AMUSEMENT BAR νίκησε την CABLENET 44-30. Το παιχνίδι ήταν ισοδύναμο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 22. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στο σκοράρισμα και άρχισαν να ανεβάζουν την διαφορά σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που έχασαν την αυτοπεποίθηση τους καθώς έχασαν εύκολα καλάθια. Έτσι ήρθε το τελικό 44-30 που φέρνει το ΓΟΥΝΙ να σταθεροποιείται στην 6η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 10-9, 19-18, 32-23, 44-30

ΓΟΥΝΙ AMUSEMENT BAR: Σαββίδης 2, Μαχαιριώτης 11(2), Nuraliev 4, Εμπεδοκλής, Λιόλης 5, Λειβαδάς 3, Κυριακίδης 4, Λημναίος 2, Munkley 11(3), Λοιζίδης 2

CABLENET: Μαυρομμίτης 4(1), Χρίστου 4, Περικλέους, Σάββα 3, Ηλία 10(1), Παπαδέλλος, Αγαγιώτης 5(1), Λοίζου 4

Στις νίκες επανήλθε η ΚΥΠ.ΕΤ.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ αφού κέρδισε τους FILEMINDERS 68-44. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν την διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια χαλάρωσαν αμυντικά για να παιχθεί ένα ελεύθερο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να σκοράρουν χωρίς πίεση.

Τα δεκάλεπτα: 8-20, 24-30, 38-50, 44-68

FILEMINDERS: Ευριπίδου, Χατζηγιακουμής 2, Ευαγγέλου 7(1), Θεοδώρου, Στυλιανού 2, Πέτρου 6, Bassett 16, Χαραλάμπους 3(1), Ιωάννου 4, Φωκά 4

ΚΥΠ.ΕΤ.ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ: Καραγιάννης 14(1), Κουάντας 4(1), Βαρζακάκος 13(1), Ελληνόπουλος 4, Κοφίνας 25(1), Μαυρόγιαννος, Νικολακόπουλος 8(1), Ρουβής