Έσφιξαν τα Γαλατα(σαράι) στη Μαδρίτη!

0

Μεγάλο ματς διεξήχθη στη Μαδρίτη ανάμεσα στη Ρεάλ και τη Γαλατάσαραϊ, που βρήκε νικήτρια με την ψυχή στο στόμα τη «Βασίλισσα» με 90-81.

Ο αγώνας άρχισε με μια μικρή καθυστέρηση λόγω ενός προβλήματος στο κεντρικό ταμπλό του γηπέδου (περίπου 9.000 θεατές βρέθηκαν στο «Barclaycard Center»), αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους παίκτες των δύο ομάδων να μπουν ορεξάτοι στο παρκέ.

Το ημίχρονο στη Μαδρίτη βρήκε τη Γαλατάσαραϊ να προηγείται 47-45, έχοντας σε τρομερή κατάσταση τον Μίτσοφ (14π. με 4/4τρίπ.). Οι φιλοξενούμενοι έβλεπαν σαν… βαρέλι το καλάθι της «Βασίλισας» (61.9% στα δίποντα, 41.2% στα τρίποντα!). Δεν πήγαιναν πίσω όμως και οι παίκτες της Ρεάλ, που με μπροστάρη τον Γιουλ (10π.) είχαν 73.9% στα σουτ δύο πόντων.

Η Γαλατάσαραϊ μπήκε δυνατά και στο τρίτο δεκάλεπτο, δείχνοντας πως θα παλέψει για τη νίκη μέχρι το τέλος. Με το σκορ να είναι 55-54 στο 24’ υπέρ των Τούρκων, οι Μαδριλένοι αντέδρασαν χάρη κυρίως στις προσπάθειες του Γιουλ και πήραν βραχεία κεφαλή στο σκορ με 66-64 στο 30’.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν… συνέχεια των προηγούμενων! Η Ρεάλ ένιωθε πάντα απειλητική τη Γαλατάσαραϊ μέχρι που στα 25’’ πριν από τη λήξη, οι Σμιθ και Τάιους αστόχησαν σε διαδοχικά λέι απ, ενώ λίγο πριν είχε χάσει τρίποντο και ο Γκιουλέρ. Στο σημείο αυτό ουσιαστικά το ματς κρίθηκε υπέρ των γηπεδούχων (πολύ καλός στο τέλος ο Ρούντι Φερνάντεθ), που γλίτωσαν στο… τσακ και μάλιστα πήραν και διαφορά 9 πόντων στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 19-22, 45-47, 57-57, 90-81