Έσπασε την… κατάρα με την Ούνιξ η ΤΣΣΚΑ!

0

Με κορυφαίο τον Σβεντ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας «άλωσε» το Καζάν, επικρατώντας 86-75 της Ούνιξ και πετυχαίνοντας την πρώτη φετινή νίκη απέναντί της!

Η ομάδα του Ιτούδη ήταν ανώτερη από την Ούνιξ, επικρατώντας 86-75 μέσα στο Καζάν, για την πρώτη της φετινή νίκη απέναντι στο σύνολο του Περάσοβιτς, το οποίο όμως κράτησε το +21 του πρώτου γύρου.

Έτσι, η ΤΣΣΚΑ ανέβηκε στο 13-8, αγγίζοντας την τετράδα, με την Ούνιξ από την άλλη να υποχωρεί στο 12-9.
Τρομερή εμφάνιση από τον Σβεντ με 27 πόντους, με τον Μιλουτίνοφ να είχε 17π. και τον Κλάιμπερν στην επανεμφάνισή του 16π.
Από τους ηττημένους, ξεχώρισαν οι Χεζόνια και Λορέντζο Μπράουν με 21 πόντους ο καθένας.

Το ματς
Στο αρχικό 0-7 της ΤΣΣΚΑ απάντησε αμέσως η Ούνιξ, παίρνοντας το προβάδισμα (11-10), στο 6’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες αντάλλαζαν καλάθια, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +4 (20-16).
Με μπροστάρηδες τους Χάκετ και Μιλουτίνοφ, η ομάδα του Ιτούδη μπήκε με επιμέρους σκορ 2-12 στη δεύτερη περίοδο, πηγαίνοντας στο +6 (22-28), το οποίο διατήρησε (26-32) μέχρι το 17’. Η Ούνιξ αντέδρασε και πλησίασε στο καλάθι (30-32), αλλά η ΤΣΣΚΑ έκανε καλή διαχείριση και πήγε στα αποδυτήρια με το +5 (32-37).

Η ομάδα του Ιτούδη είχε τον έλεγχο και στην αρχή του δεύτερου μέρους, πηγαίνοντας στο +10 (36-46), το οποίο κράτησε (42-52), μέχρι το 25’. Μέσα από την άμυνά της, η Ούνιξ μείωσε στο -3 (51-54), με τον Κλάιμπερν να παίρνει… μπρος και τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +7 (57-64).

Με τον Χεζόνια να μπαίνει «ζεστός», η ομάδα του Καζάν πλησίασε στον πόντο (64-65), στο 23’. Η απάντηση της ΤΣΣΚΑ ήταν μεγάλα σουτ από Σβεντ και Κλάιμπερν για το +9 (68-77), στο 38’. Μέχρι το τέλος, οι παίκτες του Ιτούδη είχαν τα ηνία και νίκησαν με το τελικό 75-86.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 32-37, 57-64, 75-86