Εθνική χωρίς Γιάννη… Ήττα από την Ισπανία για την επίσημη αγαπημένη

0
Η Ισπανία επικράτησε της Ελλάδας (87-80), στη Μαδρίτη, έχοντας υπεροπλία σε τρίποντα και ριμπάουντ. Ο Γουίλι Ερναγκόμεθ είχε 23 πόντους για τους νικητές, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην ελληνική άμυνα. Στους 24 σταμάτησε ο Δημήτρης Αγραβάνης.

Η απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο ήταν φανερή και η φιλική ήττα από την Ισπανία ήταν το τέλειο μάθημα για την Ελλάδα.

Το τελικό σκορ δεν σημαίνει αυτόματα και… καταστροφή, αλλά αποτελεί ένα μικρό καμπανάκι για το ενδεχόμενο της ζωής δίχως τον Giannis.

Η Ελλάδα ήταν ανταγωνιστική στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δοκίμασε πρόσωπα και καταστάσεις (όπως έπρεπε), αλλά τόσο η απουσία του Greek Freak, όσο και αυτή του Παπαγιάννη, της στέρησαν δύναμη κοντά στο καλάθι. Και εκεί χτύπησε η Ισπανία, έχοντας φυσικά και το «όπλο» των τριπόντων.

Σούπερ εμφάνιση από τον Γουίλι Ερναγκόμεθ (23π.), αλλά και από τον Δημήτρη Αγραβάνη (24π.), ο οποίος σήκωσε το σκορ μόνος του στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα.

Πρόβλημα, πέρα από τα χαμένα ριμπάουντ, το 58% στις βολές, με 17/29.

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό από το αντίστοιχο στην Αθήνα. Και για την Ισπανία και για την Ελλάδα. Η απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο ήταν φανερή, όσο και αν προσπάθησαν να την καλύψουν οι παίκτες της «γαλανόλευκης».

Και σε αυτό το ματς είχαν χώρο για να τρέξουν, οι αιφνιδιασμοί – σε συνδυασμό με καλή άμυνα – έδωσαν προβάδισμα στην Ελλάδα με 17-8.

Και εκεί που όλα θύμισαν το πρώτο ματς μεταξύ των δύο χωρών, τρία απανωτά τρίποντα των Ισπανών (δύο από τον Ρούντικαι ένα από τον Χουάντσο Ερναγκόμεθ) ήταν να θυμίσουν πως τίποτα δεν μπορεί να τελειώσει τόσο νωρίς.

Οι Ισπανοί πήραν πόντους πίσω από τη γραμμή των 6.75μ., αφού τελείωσαν την 1η περίοδο με 6/8. Στην ουσία 6/7, αφού το τελευταίο σουτ του δεκαλέπτου από τον Γιουλ ήταν πάνω σε ασφυκτική άμυνα.

Η Ελλάδα έμεινε πίσω στο σκορ με 13 πόντους (45-32) πληρώνοντας τα αμυντικά λάθη κοντά στο καλάθι. Εκεί γνώριζε μπόλικες δυσκολίες, τόσο στο ριμπάουντ (24-16 υπέρ της Ισπανίας), όσο και στη συνολική άμυνα.

Στο φινάλε του δεκάλεπτου, η Ελλάδα έκανε μία μίνι αντεπίθεση, με ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη, τον πεισματάρη Παπαπέτρου αλλά και τον Δημήτρη Αγραβάνη (ο οποίος πήρε χρόνο στη θέση 5) να κερδίζει πολλές μάχες και να δίνει σημαντικούς πόντους. Και το -13 να γίνεται -5 (45-40).

Ουσιαστικά, η Ελλάδα έτρεξε ένα σερί 8-0 στο τέλος της 2ης περιόδου, ενώ ξεκίνησε με σερί 7-0, δηλαδή ένα συνολικό σερί 15-0 για το προσπέρασμα με 47-45.

Η Ισπανία αντέδρασε. Με μπροστάρη τον Γουίλι Ερναγκόμεθ, ο οποίος δημιούργησε πολλά προβλήματα στην ελληνική άμυνα, κατάφερε να αποκτήσει ξανά προβάδισμα, με τη διαφορά να φτάσει στους 12 πόντους, 65-53 και τον Ισπανό φόργουορντ να είναι στους 21 πόντους.

Η Ελλάδα αντέδρασε και σε αυτή την περίπτωση. Παρά το κακό ποσοστό στα τρίποντα (5/18) ένα έμμεσο με βολές από τον Ντόρσεϊ και ένα άμεσο του Μποχωρίδη, έριξαν τη διαφορά στα μισά (67-61).