Εθνική Γυναικών: Ήττα παρά την καλή εμφάνιση

0

Η Εθνική Γυναικών γνώρισε την ήττα από την Νορβηγία στην δεύτερη αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Μικρών Χωρών της FIBA Europe, με 56-54.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε πολύ καλή εικόνα για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όπου κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με 15 πόντους διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο η Νορβηγία ήταν βελτιωμένη και κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και να «κλέψει» την νίκη. Κορυφαίες της Εθνικής Κύπρου ήταν η Πέτρα Όρλοβιτς με 11 πόντους (15 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) και Σοφία Θεολόγου με 13 πόντους (6 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αγωνιστεί ξανά την Πέμπτη (28/6) απέναντι στην οικοδέσποινα ομάδα της Ιρλανδίας, στις 20:15.

Με τρεις πόντους μπήκε στο παιχνίδι η Κύπρος (δύο η Θεολόγου, ένα η Όρλοβιτς), με την Νορβηγία λίγο αργότερα να ισοφαρίζει σε 3-3. Μέχρι το 2’ η Κύπρος σημείωσε τέσσερις πόντους με τις Οικονομίδου και Θεολόγου (7-3). Δυόμιση λεπτά πιο μετά το σκορ ήταν στο 9-9, με την Κόνιαλη να πετυχαίνει δίποντο και να κάνει το 11-9. Έπειτα η Νορβηγία ισοφάρισε με δύο πόντους από την Χάλβορσεν, για να ακολουθήσουν πέντε πόντοι για την κυπριακή ομάδα (από δύο οι Θεολόγου-Ακαθιώτου, ένα η Πηλακούτα) με το σκορ να πηγαίνει στο 16-11.

Από δύο πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες στο πρώτο δίλεπτο (18-13), με την Κύπρο στην συνέχεια να σημειώνει επτά σερί πόντους (έξι η Οικονομίδου, ένα η Πηλακούτα) οδηγώντας το σκορ στο 25-13, μέχρι το 14:30. Τρία λεπτά πιο μετά η Νορβηγία μείωσε σε 28-19, για να ακολουθήσουν έξι πόντοι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα (τέσσερις η Όρλοβιτς, δύο η Θεολόγου), φέρνοντας την διαφορά στους δεκαπέντε (34-19). Μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους (36-21).

Με ένα σερί εννέα πόντων μπήκε στην Γ’ περίοδο η Νορβηγία, μειώνοντας σε 36-30. Στην συνέχεια η Κύπρος πέτυχε πέντε πόντους (τρίποντο η Ρουσσάκη, δύο η Θεολόγου), επαναφέροντας την διαφορά στους έντεκα (41-30). Στο 27:15 η Χέργκοτ μείωσε με δίποντο σε 41-32, για να ακολουθήσει νέο τρίποντο από την Ρουσσάκη, φέρνοντας το σκορ στο 44-32. Ένα λεπτό αργότερα οι δύο ομάδες σημείωσαν από ένα ακόμα τρίποντο (Άλεν για Νορβηγία, Ρουσσάκη για Κύπρο) με το σκορ να πηγαίνει στο 47-35, με την Νορβηγία να πετυχαίνει πέντε ακόμα πόντους μέχρι το φινάλε της περιόδου, μειώνοντας σε 47-40.

Η Νορβηγία μπήκε πιο καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο και μέχρι το 34:30 σημείωσε δέκα πόντους, παίρνοντας προβάδισμα με 50-47, με την Όρλοβιτς λίγο πιο μετά με λέι απ να μειώνει σε 50-49. Στο 36’ το σκορ ήταν στο 52-49 υπέρ της Νορβηγίας, με την Όρλοβιτς και πάλι να πετυχαίνει δύο πόντους και να μειώνει σε 52-51. Μέχρι το 39:30 η Νορβηγία σημείωσε τέσσερις ακόμα πόντους (56-51). Πριν το φινάλε του αγώνα, η Κόνιαλη με τρίποντο μείωσε σε 56-54.

Τα δεκάλπετα: 16-11, 36-21, 47-40, 54-56