Εθνική Κ16: Η τελετή βράβευσης των πρωταθλητών

0

Τελετή βράβευσης πραγματοποίησε το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού, το οποίο τίμησε τους αθλητές που διακρίθηκαν για τις επιδόσεις τους μέσα στο καλοκαίρι, ανάμεσα σε αυτούς και η Εθνική Ανδρών Κ16 της Κύπρου στην Καλαθόσφαιρα, η οποία κατέκτησε την πρώτη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ16 Γ’ Κατηγορίας που πραγματοποιήθηκε στην Λευκωσία μεταξύ 17 και 24 Ιουλίου.

Τα μέλη του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, παρέλαβαν τιμητικές πλακέτες για την μεγάλη τους επιτυχία, όπου κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο και την πρώτη θέση στην χώρα μας, μετά από ένα Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Πέραν της Εθνικής μας ομάδας, βραβεύτηκαν επίσης οι αθλητές που συμμετείχαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες που έγιναν στο Ρίο της Βραζιλίας, όπως επίσης και τα παιδιά που συμμετείχαν στην Γυμνασιάδα που έγινε στην Τραπεζούντα της Τουρκίας.

Για την βράβευση της Εθνικής Ανδρών Κ16 της Κύπρο`υ από το Υπουργείο Παιδείας μίλησε στην ιστοσελίδα της ΚΟΚ ο προπονητής της ομάδας, κ. Μιχάλης Μιχαήλ, που ανέφερε:

«Η εκδήλωση ήταν πάρα πολύ καλή. Το Υπουργείο Παιδείας σε μία ωραία, λιτή και ουσιαστική εκδήλωση βράβευσε την Εθνική Κ16 για την κατάκτηση του χρυσού το περασμένο καλοκαίρι. Από την πλευρά μας θέλουμε να τους ευχαριστήσουμε για την τελετή αυτή και την βράβευση, και να τους υποσχεθούμε ότι θα συνεχίσουμε να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για τον κυπριακό αθλητισμό».