Έτρεχε με… 102 ο ΑΠΟΕΛ που πέρασε από την έδρα της Ανόρθωσης σε αγώνα που θύμιζε… ΝΒΑ

0

Πέρασε από τη Λεμεσό και την προσωρινή έδρα της Ανόρθωσης ο ΑΠΟΕΛ αφού επιβλήθηκε των κυανολεύκων της Αμμοχώστου με 102-86 και πλέον ισοβαθμεί με Κεραυνό και ΑΕΚ στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο ΑΠΟΕΛ πραγματοποίησε εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο αφού στο πρώτο οι δύο ομάδες έκλεισαν χέρι-χέρι (54-54) σε αγώνα που ο ρυθμός και η επιθετική συνέπεια μόνο κυπριακό πρωτάθλημα δεν θύμιζαν.

Η ομάδα του Αργυρού είχε όλες τις λύσεις στην επίθεση με… πεντάδα-ΦΩΤΙΑ αφού 5 καλαθοσφαιριστές σημείωσαν από 16+ πόντους. Ο Πόιντερ επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του και αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τον Λιν Γκρίφιν (που έδειξε σημάδια της εκτελεστικής του δεινότητας), ο Ομόγκμπο ήταν εξαιρετικός ενώ βάλτε στην εξίσωση Γιανναρά και Σιμιτζή για ένα εντυπωσιακό ΑΠΟΕΛ.

To Photostory

Η Ανόρθωση άντεξε για ένα ημίχρονο, είχε τον Πάρκερ (36 πόντοι, 12 ριμπάουντ) να κάνει πράγματα και θαύματα και με το μπάσκετ που προάγει θα κερδίσει και αρκετούς φιλάθλους και ουδέτερους αφού είναι από τις ομάδες που χαίρεσαι να την παρακολουθείς επιθετικά.

Εκρηκτικό το ξεκίνημα σε ένα από τα πιο… fun to watch του πρωταθλήματος. Οι δύο μονομάχοι Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ προσέφεραν σκορ και θέαμα δίνοντας προτεραιότητα στις επιθέσεις σε μια αναμέτρηση που σε μεγάλο της διάστημα θύμιζε κάτι μεταξύ αγώνα ΝΒΑ και All Star Game.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι συνέχισε να είναι άκρως ανταγωνιστικό με την «Κυρία» να παίρνει προβάδισμα με 35-34 στο 12’ ενώ στο ίδιο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν εκ νέου προβάδισμα με 36-35. Στο 15’ ο Γιανναράς με τρίποντο έκανε το 43-43 και το ημίχρονο έληξε με 54-54.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 59-54 στο 22’ , ενώ η διαφορά έφτασε το +10 στο 23’ με το τρίποντο του Πόιντερ για το 67-57. Ο ΑΠΟΕΛ κράτησε το προβάδισμα του με το δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 82-72.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι και στο 38’ ο Ομόγκμπο με τρίποντο έκανε το 100-84. Ο ΑΠΟΕΛ διατήρησε τη διαφορά του παίρνοντας το διπλό με 102-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-32, 54-54, 72-82, 102-86