Eurocup: Πέρασαν Τρέντο, Γκραν Κανάρια και Στρασβούργο

0

Δεύτερη νίκη που ισοδυναμεί με πρόκριση πέτυχε η Ενέργκια Τρέντο απέναντι στην συμπατριώτισσά της Αρμάνι Μιλάνο. Η γηπεδούχος Μιλάνο έπρεπε να καλύψει τη διαφορά των 10 πόντων του πρώτου παιχνιδιού (83-73), όμως η Ενέργκια ήταν καλύτερη, πήρε από την αρχή της αναμέτρησης το προβάδισμα και δεν το έχασε ποτέ μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Με το 92-79 προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση του θεσμού.

Ανώδυνη ήττα δέχτηκε η Γκραν Κανάρια από την Ζιελόνα Γκόρα με 83-86. Μετά το 93-82 στη Πολωνία, η Ισπανική ομάδα έχασε στην έδρα της, σε ένα παιχνίδι που βρισκόταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του. Οι πολωνοί στο τέλος κατόρθωσαν να κλέψουν τη νίκη, όχι όμως και τη πρόκριση.

Σε θρίλερ εξελίχθηκε το παιχνίδι στο Στρασβούργο. Η γηπεδούχος ομάδα είχε επικρατήσει εκτός έδρας στον πρώτο αγώνα απέναντι στην Νίζνι με 94-85. Οι Ρώσσοι πήγαν στη Γαλλία με σκοπό να ανατρέψουν τα δεδομένα και το κατάφεραν, κατά το ήμισυ.  Κατόρθωσαν και πήραν τη διαφορά των 9 πόντων (74-65) στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού και αυτό οδηγήθηκε στη παράταση. Η διαφορά αυτή έμεινε και μετά το τέλος του πεντάλεπτου (86-77), με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε σε νέα παράταση για να λύσουν τις διαφορές τους. Εκεί το Στρασβούργο κατάφερε να πάρει τη πρόκριση, ισοφαρίζοντας το σκορ στο τελικό 91-91.