Euroleague: Νίκη για ΠΑΟ με σφραγίδα Γουίλιαμς!

0

Με σφραγίδα Γουίλιαμς ο Παναθηναϊκός πήρε την πολύ δύσκολη νίκη στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στην Νταρουσάφακα.

Η τούρκικη ομάδα μπήκε πιο γερά στο γήπεδο και πήρε προβάδισμα 8 πόντων στη πρώτη περίοδο. Ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάζει στροφές στο δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου και έφτασε στο καλάθι με τη λήξη του ημιχρόνου. Η τρίτη περίοδος ήταν η καλύτερη του Παναθηναϊκού, όπου πήρε κεφάλι στο σκορ και αγκάλιασε τη νίκη. Όμως η Νταρουσάφακα δεν το έβαλε κάτω και έφτασε στο +3, 1 λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Τότε μίλησε η κλάση του Γουίλιαμς ο οποίος με ένα τρίποντο και ένα φάουλ που κέρδισε στην συνέχεια, έδωσε τη νίκη με 86-84.

Ο Ραντούλιτσα ήταν πρώτος σκόρερ για το τριφύλλι με 21 πόντους (9/12 δίποντα, ¾ βολές), με τον Γουίλιαμς να ακολουθεί 19 (10/10 βολές, 3/6 δίποντα και 1/1 τρίποντα). Ο Γκιστ λίγο έλειψε να γίνει ο μοιραίος παίκτης της ελλαδίτικης ομάδας, καθώς έκανε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο πάνω στον Γουίλμπεκιν και ενώ το σκορ ήταν 81-81 (ο παίκτης της Νταρουσάφακα ευστόχησε και στις 3 βολές).

Μετά την ήττα-συντριβή του Ερυθρού Αστέρα από την Λοκομοτίβ Κουμπάν (86-62), ο Παναθηναϊκός βάζει πλώρη ακόμα και για τη δεύτερη θέση.