Euroleague: Συντριβή Ολυμπιακού, έκπληξη στο Βελιγράδι -όλα τα αποτελέσματα.

0

Μεγάλες διαφορές είχαμε και στα τέσσερα παιχνίδια της Ευρωλίγκα χθες τη νύχτα. Πάμε να δούμε αναλυτικά τα παιχνίδια ένα προς ένα:

Χίμκι – Ολυμπιακός 98-66

Ένας αγνώριστος Ολυμπιακός έκανε την εμφάνισή του στην έδρα της Χίμκι. Η ομάδα του κ. Σφαιρόπουλου έχασε τη μάχη των ριμπάουντ κατά κράτος και επέτρεψε στους αντιπάλους τους σε αμέτρητα ελεύθερα σουτ. Οι παίκτες της Χίμκι – και κυρίως ο Σβεντ – τα εκμεταλλεύτηκαν όλα αυτά και δημιούργησαν διαφορά 14 πόντων (48-34) στο πρώτο ημίχρονο. Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός ήταν μέσα στο ματς, με τον Πρίντεζη και τον Χάντερ να σκοράρουν, ενώ και οι Παπαπέτρου και Παπανικολάου έδιναν λύσεις με τις ενέργειές τους. Τα ελεύθερα σουτ και οι δεύτερες ευκαιρίες της Χίμκι όμως, έκαναν το 29-31 σε 48-34.

Η κακή εικόνα συνεχίστηκε και στη τρίτη περίοδο, με τα αμυντικά κενά να «φωνάζουν» και την Χίμκι να το εκμεταλλεύεται από παντού. Κάπως έτσι η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 22 πόντους (69-47 στο 28′) και λίγο αργότερα και στους 26 (76-50) αφού πλέον η Χίμκι δεν έχανε τίποτα (12/23 τρίποντα την τρίτη περίοδο).

Ακόμα και αν απέμεναν 10 λεπτά για το τέλος του παιχνιδιού, δεν φαινόταν να υπάρχει κανένας τρόπος ώστε να μπορέσει ο Ολυμπιακός να επιστρέψει. Η εκνευριστική ευστοχία της Χίμκι συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει και στο +31 (83-52 στο 33′) και ακόμη περισσότερο (94-58, 96-61). Ακόμα και ο πιο απαισιόδοξος οπαδός του Ολυμπιακού, δεν θα περίμενε τέτοια εξέλιξη…

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 48-36, 76-60, 98-66

Χίμκι: Ράις 4, Σβεντ 19 (5/10τρ), Ντράγκιτς 8, Ογκουστιν 18 (9/10δ, 10ρ), Μπουν 9, Κόπονεν 21 (5/7τρ) Βιάλτσεφ 2, Ιλνίτσκι 2, Μόνια 7, Χάνεϊκατ 8.

Ολυμπιακός: Τζόνσον-Οντομ, Χάντερ 14, Παπαπέτρου 8, Σπανούλης 8 (2/12 σουτ), Στρόμπερι, Πρίντεζης 8, Μάντζαρης 8, Ουόρικ 8, Χάκετ 5, Παπανικολάου 7.

Μπαρτσελόνα – Μπάμπεργκ 75-57

Η Μπαρτσελόνα αγκάλιασε τη πρόκριση στα πλέι οφ μετά τη νίκη της επί της Μπάμπεργκ με 75-57 και πλέον μόνο αν χάσει στο Κάουνας από τη Ζαλγκίρις θα κινδυνέψει να μείνει εκτός συνέχειας.

Οι μπλαουγκράνα δεν ήθελαν να μπλέξουν σε περιπέτειες και από νωρίς πήραν το προβάδισμα με 18-9 και από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και ύστερα ξέφυγαν σε διψήφιες διαφορές (30-19). Η Μπάμπεργκ δυσκολευόταν πολύ στο σκοράρισμα και είχαν πολύ χαμηλά ποσοστά στα τρίποντα (3/17). Η Μπαρτσελόνα αντίθετα μπόρεσε και ανέβασε τη διαφορά φτάνοντας τους +20 (47-23, 67-43) και πήραν την πολυπόθητη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 43-23, 59-41, 75-57

Μπαρτσελόνα: Ντόλμαν 12(5/9δ), Ντόρσεϊ 8(9ρ), Αμπρίνες 13(1/5τρ), Ναβάρο 2, Σατοράνσκι 3, Βεζένκοφ, Όλεσον 7, Αρόγιο 11(2), Περπέρογλου 7(1), Τόμιτς 12(5ρ)

Μπάμπεργκ: Μέλι 4(7ρ), Ζήσης 4, Νίκολιτς, Στάιγκερ 3(1), Τάις 8, Γουαναμέικερ 16(2τρ, 8ρ), Στρέλνιεκς 8, Χάρις, Μίλερ 8, Χέκμαν 4, Ραντόσεβιτς 2

Λοκομοτίβ Κουμπάν – Μάλαγα 81-60

Αγκαλιά με το πλεονέκτημα βρίσκεται η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μετά την επικράτηση επί της Μάλαγα. Η Λοκομοτίβ τιμώρησε την άμυνα της Ισπανικής ομάδας και έφτασαν σε μια άνετη νίκη. Η Ουνικάχα ήταν αδιάφορη βαθμολογικά, όμως αντιστάθηκε για ένα ημίχρονο, με τον Κουζμίνσκας και το ψηλό ποσοστό της ομάδας στα δίποντα. Στην πορεία όμως η Λόκο ανέβαζε απόδοση και άνοιγε τη διαφορά, έχοντας τον Τζάνινγκ με 5/7 τρίποντα και τιμώρησαν την άμυνα ζώνης της Μάλαγα. Όταν το 62-52 έγινε 70-57 (με 14 πόντους από τον Κλαβέρ), η Ουνικάχα παραδόθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 39-35, 62-55, 81-60

Λοκομοτίβ: Ντιλέινι 15(2τρ, 10ασ), Σίνγκλετον 5(1), Ράντολφ 10(0/5τρ, 8ρ), Ντρέιπερ 5(1τρ, 4ασ), Κλαβέρ 14(1τρ, 5ρ, 3κλ), Τζάνινγκ 15(5/9τρ, 4ασ), Βορόνοφ, Ζούμπκοφ 3(1), Μπρόκχοφ 14(4/4τρ)

Μάλαγα: Τζάκσον 6(0/5τρ), Ντίαθ, Τόμας 7(7ρ), Ντίεθ 7(1τρ, 7ρ), Σουάρεθ 4(7ρ), Καραχόντζιτς 5(1), Νέντοβιτς 9(1/6τρ), Βάθκεθ 2, Κουζμίνσκας 16(2), Νέλσον 4

Ερυθρός Αστέρας – Νταρουσάφακα 61-80

Απρόσμενο αποτέλεσμα είχαμε στο Βελιγράδι με την αδιάφορη Νταρουσάφακα να «αλώνει» την έδρα του Ερυθρού Αστέρα. Οι γηπεδούχοι ήθελαν νίκη για να εξασφαλίσουν την – για πρώτη φορά – πρόκρισή τους στα πλέι οφ, όμως το άγχος τους οδήγησε σε λανθασμένα μονοπάτια.

Παρά την καλή αρχή των Σέρβων, οι παίκτες του Μαχμούτι δεν επέτρεψαν στον Ερυθρό Αστέρα να ξεφύγει στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε στο 35-34 και στη τρίτη περίοδο πέρασαν μπροστά με 49-55 και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις της μεγάλης έκπληξης. Οι παίκτες του Ράντονιτς δεν τελείωναν τις επιθέσεις τους και όταν ήρθε ο Μπιέλιτσα να κάνει το 52-63, οι γηπεδούχοι παραδόθηκαν. Τα 14 κλεψίματα της Τούρκικης ομάδας, που τις έδωσε περισσότερες επιθέσεις, ήταν το κλειδί για την επιτυχία της.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 34-35, 49-55, 61-80

Ερ.Αστέρας: Κίνσεϊ 2, Ντάνγκουμπιτς 14(3/4τρ), Λάζιτς 2, Μίτσιτς 7, Σιμόνοβιτς, Γκούντουριτς 7(1/6τρ, 4ασ), Γιόβιτς, Μίλερ 18(2/6τρ, 7ρ), Τσίρμπες 7(5ρ), Στίματς 4

Νταρουσάφακα: Γουιλμπέκιν 19(4/7τρ, 5ασ), Ρέντινγκ 6, Ερντέν 6, Μαρκοϊσβίλι 5(1), Αλντεμίρ 6, Γκόρντον 14(3/3τρ, 6ασ, 4κλ), Αρσλάν 2, Σλότερ 9(6ρ), Χαραγκόντι, Μπιέλιτσα 13(6ρ)