Εξαιρετικός ο Απόλλωνας στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε το διπλό στον Άγιο Δομέτιο

0

Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι στον Άγιο Δομέτιο, η ΕΝΑΔ κατάφερε να κοντράρει τον Απόλλωνα για 25 λεπτά, από εκεί και πέρα ο Απόλλωνας πήρε το πάνω χέρι και έκανε την πρώτη νίκη της σεζόν, με 72-58.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ, με εξαίρεση στο 3ο λεπτό, όταν η ΕΝΑΔ προηγήθηκε με 5 πόντους (12-7)Με  και στο 17’ όπου ήταν η σειρά του Απόλλωνα να ανοίξει μία διαφορά εννέα πόντων (21-30). Και οι δύο διαφορές όμως εξανεμίστηκαν σχεδόν αμέσως και οι ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα ισόπαλες (33-33).

Ο Απόλλωνας με περισσότερες επιλογές, ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο, άνοιξε μία μικρή διαφορά στην τρίτη περίοδο (51-57) και μπήκε με ένα επιμέρους σκορ 11-1 στην τρίτη περίοδο, για να ξεφύγει στο σκορ (52-68). Από εκεί και πέρα τα πράγματα ήταν έγιναν εύκολα για την ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη που έφτασε στη νίκη με 72-58.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Χόλτον με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, αλλά και ο Τσίτχαμ με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Πολύ καλός και ο Μάριος Γεωργίου, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όπου έδωσε πολύτιμες λύσεις (10 πόντους, 3 επιθετικά ριμπάουντ).

Από πλευράς ΕΝΑΔ, ο Κροφ σημείωσε double-double με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ, άλλους 13 πόντους πρόσθεσε ο Μόσλεϊ. Στους 9 έμεινε ο άστοχος Φίσερ (3/16 σουτ εντός πεδιάς).

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-33, 51-57, 58-72