CBF_2022

Όπως αναμενότανε τα φαβορί επικράτησαν.

ΑΕΚ – ΑΠΟΠ 92-57 ΕΔΩ τα στατιστικά

Με νικηφόρο αποτέλεσμα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην 1η φάση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League, η Πετρολίνα ΑΕΚ.

Στο παιχνίδι που έγινε στο «Κίτιον», επικράτησε του ΑΠΟΠ με 92-57, εξασφαλίζοντας έτσι τη 2η θέση στην τελική κατάταξη, ξεκινώντας από εκεί τις υποχρεώσεις της στη φάση των πλέι-οφ.

Η ομάδα της Λάρνακας, συγκέντρωσε 36 βαθμούς (16 νίκες / 4 ήττες), ενώ ο ΑΠΟΠ, συγκέντρωσε 26 βαθμούς (6 νίκες / 14 ήττες).

Κορυφαίος για την ομάδα της ΑΕΚ, ήταν ο Brown (21 πόντοι, 3/4 βολές, 6/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Η μετέπειτα νικήτρια, μπήκε δυνατά από την αρχή και με την πάροδο του χρόνου, αύξανε συνεχώς το προβάδισμα που είχε αποκτήσει και όντας εύστοχη στην επίθεση, προηγήθηκε στο τέλος της 1ης περιόδου με 30-14.

Η διαφορά που είχε οικοδομήσει η ομάδα της ΑΕΚ κατά την 1η περίοδο, παρέμεινε σε σταθερά ψηλά επίπεδα και κατά τη 2η. Αν και ο ΑΠΟΠ, προσπαθούσε να βρει λύσεις, τον εμπόδιζε η δυνατή άμυνα της αντιπάλου του, που με το τέλος του ημιχρόνου, ανέβασε τη διαφορά στους 24 πόντους και με το σκορ να φθάνει στο 48-24.

Βελτιωμένος αμυντικά παρουσιάστηκε ο ΑΠΟΠ στις αρχές της 3ης περιόδου, κάτι που τον βοήθησε στο να μειώσει κάπως τη διαφορά, όχι όμως σε απειλητικά επίπεδα για την αντίπαλο του, που προηγήθηκε με 57-38 στο 26` και στο 30`, με 62-40.

Στην 4η περίοδο, η ΑΕΚ θέλοντας να εξασφαλίσει όσο το δυνατόν το γρηγορότερο τη νίκη, κράτησε τη διαφορά πάνω από το +20 και στο 33` την ανέβασε στους 25 (72-47). Στη συνέχεια η διαφορά, ανέβηκε πάνω από τους 30 πόντους, πάντα για την ομάδα της Λάρνακας που τελικά πήρε τη νίκη με 92-57.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-14, 48-24, 62-40, 92-57.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 18 (2), Brown 21 (2), Χριστοδούλου 15 (1), Gresham 14, Μαντοβάνης 4 (1), Σιζόπουλος, Γεωργίου, Στυλιανού 2, Hunt 15, Κορωνίδης, Παντελή 3 (1).

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη): Jaqualyn 8, Κωστή, Seegars 18 (4), Αντωνιάδης 3 (1), Mc Laughlin 19, Πορφυρίδης, Σταύρου 3 (1), Paunovic 6 (1), Αηδονίδης, Χ` Βασίλης, Σάββα.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ – Κεραυνός 71-90 ΕΔΩ τα στατιστικά

Mε άλλη μία νίκη, την 19η του, ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο της ΟΠΑΠ Basket League, κερδίζοντας εκτός έδρας με 90-71 τον Αχιλλέα Καϊμακλίου, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Στροβόλου τερμάτισε πρώτη την πρώτη φάση του πρωταθλήματος με 39 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Καϊμακλίου στην τελευταία θέση με 25.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Φίλιππος Τίγκας με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ καλό παιχνίδι από τους γηπεδούχους έκανε ο Γιώργος Τρετιακόβ με 24 πόντους, 2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο Κεραυνός με βολή του Τίγκα τρισίμιση λεπτά πριν από το τέλος του δεκάλεπτου ο Κεραυνός προηγείται με επτά πόντους (10-17), ενώ στο 8′ με το λέι απ του Μάρκου ήταν στους εννέα (12-21). Ο Αχιλλέας Καϊμακλίου μείωσε με σερί πέντε πόντων που ολοκληρώθηκε με τις δυο βολές του Τρετιακόβ (17-21).

Η ίδια διαφορά ήταν και στο 12′ μετά το τρίποντο του ίδιου καλαθοσφαιριστή (23-27). Ακολούθησε σερί εννέα πόντων για την ομάδα του Στροβόλου που στο 15′ με τις βολές του Μιχαήλ ήταν μπροστά με 13 πόντους (23-36). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν ξανά, με το ημίχρονο να κλείνει με το λέι απ του Γεωργακούδη που έριξε τη διαφορά στους έξι πόντους (40-46).

Οι ερυθροκίτρινοι καπάρωσαν το ροζ φύλλο ανοίγοντας την ψαλίδα του σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο (51-73) κατά το οποίο πέτυχαν 27 πόντους έναντι 11 του Αχιλλέα, ο οποίος μείωσε κατά τρεις πόντους (20 έναντι 17) στο τέταρτο δεκάλεπτο (71-90).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 40-46, 51-73, 71-90

Aχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλλής)

Χειμώνας 11 (2), Χριστούδιας 3 (1), Γεωργακούδης 14 (2), Τρετιακόβ 24 (2), Ανθυμιάδης 5 (1), Γεωργίου 2, Σαχπαζίδης 2, Κυριάκου, Τσοχαταρίδης 10 (2)

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης)

Mishula 12 (2), Μιχαήλ 7 (1), Μαραγκός 16, Μάρκου 10, Thomas 2, Burns 2, Ασλανίδης 2, Πασιαλής 12 (1), Γονατάς 7 (1), Τίγκας 17, Σάββα 3

ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΚ

ΕΝΠ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ. 57-90 ΕΔΩ τα στατιστικά

Με εκτός έδρας νίκη για την Ανόρθωση τελείωσε το παιχνίδι που έγινε στο Παραλίμνι, ανάμεσα στην τοπική Ένωση και στην ομάδα της Αμμοχώστου, η οποία τερμάτισε και τυπικά στην 6η θέση με το πέρας της 1ης φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League και από εκεί, θα ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της για τα πλέι-οφ.

Η Ανόρθωση επικράτησε με σκορ και 90-57 έτσι, τερμάτισε με απολογισμό 10 νικών και ισάριθμων ηττών, συγκεντρώνοντας 30 βαθμούς, ενώ η Ένωση, στους 20 αγώνες της, σημείωσε 5 νίκες και δέχθηκε 15 ήττες.

Κορυφαίοι για τη νικήτρια ομάδα ήταν οι Βάρσος (12 πόντοι, 0/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ) και Μουόσα (18 πόντοι, 4/4 βολές, 4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

Από τα αρχικά χρονικά σημεία του αγώνα, η Ανόρθωση πήρε ένα σταθερό προβάδισμα, με τη διαφορά να κυμαίνεται γύρω στο +10 για λογαριασμό της. Έτσι, στο τέλος της 1ης περιόδου, είχε το προβάδισμα με 21-9.

Στη 2η περίοδο, το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, αλλά με τη φιλοξενούμενη ομάδα, να συντηρεί μιαν σταθερή διαφορά γύρω στους 10 πόντους, ενώ και η Ένωση εύρισκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Με το τέλος του ημιχρόνου, το σκορ ήταν 41-31 για την Ανόρθωση.

Σε έναν αργό ρυθμό εξελίχθηκαν τα αρχικά χρονικά σημεία της επανάληψης, αλλά πάντα με την Ανόρθωση να διατηρεί ένα προβάδισμα της τάξης των 10 πόντων, με τη φιλοξενούμενη ομάδα, να προηγείται στο 25`, με 49-37. Στη συνέχεια η διαφορά, ξεπέρασε το +20 και στο 30`, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 63-42.

Στην 4η περίοδο, η Ανόρθωση ανέβασε το ρυθμό της, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα, να ανοίξει τη διαφορά, η οποία όσο λιγόστευε ο χρόνος, αυξανόταν, για να ξεπεράσει τους 30 πόντους και τελικά, κέρδισε το παιχνίδι με 90-57.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 09-21, 31-41, 42-63, 57-90.

ΕΝΠ (Χάτι Ελχάτζ): Γεωργίου 9 (1), Χαραλάμπους 16 (4), Σολωμού 8, Πυρίλλης 4, Κωνσταντίνου 12 (2), Καραγιώργης 3 (1), Ζαμπάς, Καρακολίδης 1, Κωνσταντίνου, Ισαάκ, Παπαγεωργίου 2, Μικχίβ 2.

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Ελευθερίου 6, Βάρσος 12 (4), Τομπάζος 13 (3), Μουόσα 18 (2), Paulicap 15, Freeman 8, Sanadze, Κωνσταντίνου, Davis 14 (2), Μαυρομμάτης 4.