Εύκολη επικράτηση των All’D Stars επί των ΕΤΗΑ Court Queens

0

Επιστροφή στις νίκες για τις All’D Stars, οι οποίες επικράτησαν χθες βράδυ σχετικά εύκολα των ETHA Court Queens με 35-59, κατακτώντας το 4ο τους ροζ φύλλο αγώνος στο φετινό Πρωτάθλημα και πιάνοντας προσωρινά τις Moufflons στην κορυφή της Βαθμολογίας, έχοντας όμως έναν αγώνα περισσότερο. Για την ομάδα της ΕΘΑ αυτή ήταν η 5η ήττα στη διοργάνωση, η οποία τις κρατάει προσωρινά στην 3η θέση της Βαθμολογίας και για να δει αν τελικά θα διατηρηθεί σ’ αυτήν θα πρέπει να αναμένει το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα της 6ης αγωνιστικής που θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη.

Ο αγώνας στο Γυμνάσιο Μακεδονίτισσας χθες βράδυ, με εξαίρεση την 3η περίοδο, ανήκε ολοκληρωτικά στη φιλοξενούμενη ομάδα, παρότι αγωνίστηκε με αρκετές απουσίες και κυρίως χωρίς την παίκτρια-προπονήτρια της, Άντρη Χατζημπέη. Στην 1η περίοδο η ομάδα της Λάρνακας ήταν καταιγιστική πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση και προηγούμενη με 22-1. Στη 2η περίοδο, οι All’D Stars έριξαν κάπως ταχύτητα και σε συνδυασμό με την σταδιακή βελτίωση των γηπεδούχων έφερε το 32-8 με τη λήξη του Α’ ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η ομάδα του Δημήτρη Μακρή είχε το καλύτερο της διάστημα, κατά το οποίο κατάφερε να μειώσει κάπως την απόσταση ρίχνοντας μέχρι το τέλος του 3ου δεκαλέπτου τη διαφορά στο -15 (25-40). Παρόλ’ αυτά, η αντεπίθεση των γηπεδούχων δεν είχε ανάλογη συνέχεια και στην τελευταία περίοδο, εν αντιθέσει με τις φιλοξενούμενες οι οποίες επανήβραν το αρχικό καλό τους τέμπο και δεν δυσκολεύτηκαν να κλείσουν το ματς με το τελικό 35-59.

Κορυφαία από τη νικήτρια ομάδα η Άντρια Κιρκίνη, η οποία σημείωσε 26 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασσίστ και είχε efficiency score 29, ενώ από πολύ κοντά την ακολούθησε η Έλενα Καλλή με double-double (13 πόντοι και 15 ριμπάουντ). Από τις “Βασίλισσες” ξεχώρισε η Σοφία Χειμωνέτου, η οποία επίσης σημείωσε double-double (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ), ενώ σημαντική συνεισφορά είχε και η Ίγκριντ Ακαθιώτου.