Εύκολη επικράτηση των Warriors απέναντι στους Blue Cats

0

Σε άλλη μία νίκη έφτασε η ομάδα των EUC Warriors χθες το βράδυ στον Άγιο Δομέτιο, επικρατώντας των τοπικών Blue Cats με 60-87 και φτάνοντας στην 4η επί συνόλου 5 αγώνων που έχουν δώσει μέχρι στιγμής στο φετινό Πρωτάθλημα. Η νίκη των Warriors ήρθε με σχετική άνεση, εφόσον η διαφορά δυναμικότητας με τους Blue Cats ήταν εμφανής στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Για τους γηπεδούχους, οι οποίοι παραμένουν ακόμη χωρίς νίκη μετά από 6 αγώνες, το αποτέλεσμα σίγουρα δεν είναι ευχάριστο πλην όμως υπάρχει το ελαφρυντικό ότι είχαν ορισμένες σημαντικές απουσίες στον χθεσινό αγώνα.

H αναμέτρηση στο Α’ Δημοτικό του Αγίου Δομετίου χθες βράδυ δεν αφήνει πολλά περιθώρια ανάλυσης, εφόσον οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν από νωρίς να τον μετατρέψουν σε παράσταση για ένα ρόλο. Ήδη από το τέλος της 1ης περιόδου, οι “Πολεμιστές” πήραν προβάδισμα με +14 (15-29), το οποίο διεύρυναν ακόμη περισσότερο μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου με τον δείκτη να αγγίζει τους 20 πόντους διαφορά (25-45). Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα, αφού η ομάδα του Αντρέα Τσιατίνη εξακολουθούσε να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση, με κύριο όπλο της για άλλη μία φορά τον Γιώργο Τσαγγαρίδη, ο οποίος σημείωσε και 5 τρίποντα.

Η 3η περίοδος ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά στο σκορ και έληξε με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 42-71. Στην 4η και τελευταία περίοδο, οι περσινοί Πρωταθλητές έριξαν κάπως ταχύτητα, ενώ την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι είχαν το καλύτερο τους διάστημα στο παιγνίδι, με αποτέλεσμα το τελικό σκορ να γράφει 60-87. Οι Warriors είχαν σαφή υπεροχή σε όλα τα στατιστικά στοιχεία, τόσο στα ριμπάουντ, στις ασσίστ, στα μπλοκ, είχαν καλύτερα ποσοστά ευστοχίας, ενώ βρήκαν και στόχο από τα 6,75m συνολικά 11 φορές.

Πέραν του Γιώργου Τσαγγαρίδη που πέτυχε 23 πόντους, πολύ σημαντική ήταν η συνεισφορά του Σαρρή Δημητρίου και του Πόλυ Ιερωνυμίδη, ενώ από τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ, ριμπάουντερ και 1ος σε efficiency ήταν ο Χρίστος Φιλίππου (με 4 τρίποντα), με σημαντική βοήθεια και από τον Κυριάκο Σταυρινό.