Εύκολη νίκη και πρωτάθλημα!

0

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο ήταν εμφανώς ανώτερο και κέρδισε και το Frederick εκτός έδρας με 101-71 κατακτώντας και μαθηματικά τον φετινό τίτλο.

Η ομάδα του Δημήτρη Γεωργακούδη μπήκε δυνατά στον αγώνα και από την αρχή πήρε τα ηνία του παιχνιδιού. Στο πρώτο δεκάλεπτο, το Ευρωπαϊκό κατάφερε ήδη να πάρει μια διαφορά ασφαλείας (14 πόντων) που έμοιαζε μη ανατρέψιμη. Έτσι και αλλιώς η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο Πανεπιστημίων ήταν εμφανής καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Παρόλα αυτά, το Frederick υπό τις οδηγίες των Γεωργίου και Φραγκέσκου δεν παράτησαν ποτέ τον αγώνα. Αντιθέτως στη τρίτη περίοδο, υπήρξαν και στιγμές που άγχωσαν τον αντίπαλο. Οι φιλοξενούμενοι εκεί που αγχώθηκαν… ανέβασαν ταχύτητα και με μπροστάρη κυρίως τον Δεσποτόπουλο (23π) άνοιξαν τη διαφορά και έκαναν το υπόλοιπο του αγώνα να μοιάζει με τυπική διαδικασία.

Στο μεταξύ, το προγραμματισμένο παιχνίδι ανάμεσα σε Πανεπιστήμιο Κύπρου και Πανεπιστήμιο Λευκωσίας αναβλήθηκε, ενώ την ερχόμενη αγωνιστική που θα γίνει τον Φεβρουάριο (14/02), το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας αντιμετωπίζει το Frederick (15:30, Λευκόθεο) και το Ευρωπαϊκό αντιμετωπίζει το Τεχνολογικό (21:00, κλειστή αίθουσα Ευρωπαϊκού).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-30, 17-21, 17-24, 21-26

FREDERICK: Πάλαβριτς 30 (7), Abdelvaham, Γερασίμου, Χριστοδουλάκος 11 (3), Βρεττός 8 (2), Κλεπεσάκης, Παπαλέξης 20 (2), Kadiri 2, Kuffour.

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ: Γεωργιάδης 3 (1), Στυλιανίδης 2, Καραθανάσης 6 (2), Σμυρνιωτάκης 3, Κώτσος 12, Σολδάτος 10, Λαμπράκης 7, Σαχπαζίδης 3 (1), Δεσποτόπουλος 23 (1), Σωτηρίου 14 (2), Gibert 11 (1).