Εύκολη νίκη των All’D Stars επί των ETHA Court Queens

0

Τη 2η τους νίκη στο Πρωτάθλημα Γυναικών κατέγραψαν χθες βράδυ οι All’D Stars, οι οποίες επικράτησαν των ETHA Court Queens με 46-25 και ανέβηκαν παράλληλα στη 2η θέση της Βαθμολογίας με 5 βαθμούς, 1 λιγότερο από τις πρωτοπόρους Moufflons. Για την ομάδα των ETHA Queens από την άλλη, αυτή ήταν η 3η ήττα σε ισάριθμα παιγνίδια, η οποία τις κρατά προς το παρόν στα χαμηλά της Βαθμολογίας.

Ο χθεσινός αγώνας στο American Academy στη Λάρνακα στο μεγαλύτερο διάστημά του ανήκε στη γηπεδούχο ομάδα, η οποία κυριάρχησε των αντιπάλων της, καταγράφοντας μάλιστα την καλύτερη μέχρι σήμερα επίδοσή της, τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά. Παρόλ’ αυτά, ήταν η φιλοξενούμενη ομάδα που μπήκε πιο καλά στο παιγνίδι προηγούμενη με 5-8 στο 1ο δεκάλεπτο, αιφνιδιάζοντας την αντίπαλό της.

Μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα όμως, η ομάδα της Άντρης Χατζημπέη ανέβασε κατακόρυφα στροφές και με ένα ηχηρό σερί 20-5 πήρε αυτή κεφάλι στο σκορ και με τη λήξη του Α’ μέρους βρέθηκε μπροστά με 25-13. Η υπεροχή των All’D Stars ήταν εμφανής και στην επανάληψη, κατά τη διάρκεια της οποίας δεν επέτρεψε σε οποιαδήποτε στιγμή στις ETHA Queens να πλησιάσουν στο σκορ, αντιθέτως διεύρυναν συνεχώς το υπέρ τους προβάδισμα. Η 3η περίοδος έληξε με 37-19 και με την τελευταία κόρνα της Γραμματείας ο φωτεινός πίνακας έγραψε 46-25.

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε χθες βράδυ η Έλενα Καλλή από πλευράς γηπεδούχων, η οποία μάλιστα σημείωσε double-double (12 πόντοι, 17 ριμπάουντ), ενώ πολύτιμη συμπαράσταση είχε από τις Χατζημπέη και Κιρκίνη. Από πλευράς φιλοξενουμένων ξεχώρισε η Σοφία Χειμωνέτου με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 ασσίστ, και την ακολούθησαν οι Ακαθιώτου και Παυλίδου.