Εύκολη νίκη των Εθνικής Γυναικών κόντρα στο Γιβλαρτάρ

0

Η Εθνική Γυναικών επικράτησε εύκολα του Γιβραλτάρ με 100-47, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μικρών Χωρών της FIBA Europe, το οποίο διεξάγεται στην Ιρλανδία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν καλύτερο καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και σημείωσε μία δίκαιη νίκη. Κορυφαίες του αγώνα ήταν η Τιάνα Ράτζα με 22 πόντους (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 ασσίστ) και η Σταύρια Κόνιαλη με 21 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα από πολύ νωρίς έδειξε μέσα στο παρκέ πως ήθελε να κυριαρχήσει και να επιβάλει τον δικό του ρυθμό. Έτσι μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, το σκορ ήταν στο 28-9 υπέρ της Κύπρου. Με παρόμοιο τρόπο συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στην συνέχεια, και στο τέλος του ημιχρόνου η Κύπρος ήταν μπροστά με 54-20.

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα που είδαμε και με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα της Κάλιας Παπαδοπούλου να κυριαρχεί στο γήπεδο και να καταφέρνει με το τέλος της Γ’ περιόδου να φέρνει την διαφορά στους 41 πόντους (80-39). Μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, η Κύπρος πήρε την νίκη με τελικό σκορ 100-47.

Η Εθνική Γυναικών της Κύπρου θα δώσει το τελευταίο της παιχνίδι για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μικρών Χωρών της FIBA Europe την Κυριακή 1 Ιουλίου στις 17:15 με αντίπαλο την Ιρλανδία, σε μία αναμέτρηση που θα κρίνει την ομάδα που θα τερματίσει στην 5η και 6η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 9-28, 20-54, 39-80, 47-100

Γιβραλτάρ (Μαρσέλο Ζούμπιραν): Μπενίτεζ 3, Τσίκα 3 (1), Νέττο 4, Γκρέχ 6 (1), Μορένο 18 (1), Άντονι 1, Χιχόν, Κούρι, Φέρερ 1, Πέρεζ 9 (1), Σένε 2.

Κύπρος (Κάλια Παπαδοπούλου): Ακαθιώτου 7 (1), Μενελάου 7 (1), Παπαδοπούλου 4, Πιτσιλλίδου 10, Ρουσσάκη 6 (2), Κασάπη 6 (2), Κόνιαλη 21 (2), Οικονομίδου 12, Όρλοβιτς, Πηλακούτα, Ράτζα 22 (3), Θεολόγου 5.