ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2022: Απέφυγε το κάζο του αιώνα η Γερμανία

0

Η εθνική ομάδα της Γερμανίας μετέτρεψε σε ντέρμπι ένα ματς το οποίο έλεγχε απόλυτα μέχρι το 30′ ωστόσο επικράτησε του Μαυροβουνίου με 85-79 και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Ευρωμπάσκετ.

Εκεί θα περιμένει τον αντίπαλό της ο οποίος θα προκύψει από το ζευγάρι της Ελλάδας με την Τσεχία.

Φυσικά και άπαντες αισιοδοξούμε πως η Ελληνική ομάδα θα είναι αυτή που θα πάρει το εισιτήριο για τη φάση των 8 εκεί όπου το βέβαιο είναι πως δεν θα έχει εύκολο έργο απέναντι στη Γερμανία. Τα πάντσερ έδειξαν τα δόντια τους στους μαυροβούνιους για 30 λεπτά Διότι στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφεραν από το + 19 να βρεθούν στο + 3.

Συγκεκριμένα 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης το σκορ ήταν 8077 με τον εξαιρετικό Κέντρικ Πέρι να κάνει αντιαθλητικό φάουλ και να βάζει τέλος στην υπόθεση νίκη.

Οι Γερμανοί έχοντας στο μυαλό του στον προημιτελικό χαλάρωσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι η διαφορά από τον 19 πόντων με την οποία ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος μετατράπηκε στο τελικό 85-79.