ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2022: Δεν σταματιέται η Ελλαδάρα! (pics)

0

Η ομαδάρα του Δημήτρη Ιτούδη… πάτησε με 85-81 τους οικοδεσπότες Ιταλούς έχοντας ξανά σε μεγάλη μέρα τον υπεράνθρωπο Γιάννη Αντετοκούνμπο, τον τρομερό Δημήτρη Αγραβάνη και τον… δολοφόνο Τάιλερ Ντόρσεϊ.

Με τη νίκη της αυτή η Ελλάδα ουσιαστικά σφράγισε τη πρωτιά του ομίλου καθώς μετά από τους Κροάτες υπέταξε και τους Ιταλούς.

Η Ιταλία προσπάθησε στο φινάλε να κάνει μεγάλη ανατροπή αλλά η επίσημη αγαπημένη δεν τους το επέτρεψε λόγω του απίστευτου Ντόρσεϊ.

Η Ελλάδα μπήκε καλύτερα στο ματς και με τον Ντόρσεϊ σε ρόλο… βομβιστή κατάφερε να διατηρεί το προβάδισμα. Στο 6′ κατάφερε να ξεφύγει με 9 πόντους διαφορά (16-7), έχοντας ως όπλο της την άμυνα. Δυο δικά μας λάθη βοήθησαν την Ιταλία να μειώσει σε 21-17 στο 9′ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 23-17.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο με ένα τρίποντο μειώνοντας έτσι σε 23-20 στο 11′. Με δύο βόμβες των Σλούκα και Αγραβάνη η Ελλάδα επανήλθε στο +9 (31-22) στο 13′, η Ιταλία μείωσε σε 31-25 αλλά κάπου εκεί ο Γιάννης το πηρε προσωπικά και με δύο καλαθαρες έστειλε τη γαλανόλευκη στο +10 (35-25). Το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε διαφορά 12 πόντων (37-25) στο 14′ με τους Ιταλούς να απαντούν με ένα σερί 7-0 για το 37-32 του επόμενου λεπτού. Στο 19′ η Ιταλία μείωσε σε 44-40 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 47-40.

Με γκολ φάουλ του Γιάννη η Ελλάδα ξέφυγε με 50-39 στο 21′. Οι Ιταλοί μείωσαν στους 7 στο επόμενο λεπτό αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν επηρεαζοταν και με τον Γιάννη να κάνει τα δικά του ξέφυγε με 59-45 στο 24′. Οι γηπεδούχοι απειλούσαν μόνο έξω από τα 6,75 και ο Φοντεκιο με 2/2 τρίποντα μείωσε σε 59-51 στο 26′. Στο 27′ το σκορ έγινε 59-54 με νέο τρίποντο του Πολονάρα αλλά η Ελλάδα με ένα σερί 9-0 έκανε το 68-54 στο 28′. Η διαφορά έφτασε στο +15 (71-56) μισό λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το οποίο ολοκληρώθηκε με 71-57.

Ο Φοντεκιο απάντησε με ένα τρίποντο και τρεις βολές για το 81-77 στο 38′. Ο Ντόρσεϊ όμως ήταν και πάλι εκεί και με τρίποντο έκανε το 84-77. Ο Φοντεκιο με δύο γρήγορα καλάθια μείωσε σε 84-81 στα 36″ και οι Ιταλοί αστόχησα σε δύο προσπάθειες για τρεις. Τελικό σκορ 85-81.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 47-40, 71-57, 95-81