ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2022: Πήρε φωτιά η Κροατία

0

Ο Τζαλίν Σμιθ ήταν ο «εγκέφαλος» που χρειάζονταν οι Κροάτες ή αλλιώς ο άνθρωπος που έπρεπε να… ανάψει το φυτίλι. Ο γκαρντ της Άλμπα έκανε τρομερή δουλειά, τα «κανόνια» από το NBA βγήκαν μπροστά και η Μεγάλη Βρετανία φάνταζε πολύ αδύναμος αντίπαλος μπροστά στη «χρβάτσκα» (86-65).

Η Κροατία «ξέσπασε» πάνω στην Μεγάλη Βρετανία μετά την ήττα από την Ελλάδα, ξεδίπλωσε το ταλέντο της και στις δύο πλευρές του παρκέ, έκανε μια «μαγική» τρίτη περίοδο (32-9 επιμέρους σκορ) και βελτίωσε το ρεκόρ της στο Eurobasket (1-1). Από την άλλη, η ομάδα του Νέιθαν Ρέινκινγκ έμοιαζε πολύ αδύναμη στο δεύτερο ημίχρονο έχασε πλήρως την επαφή της με το σκορ.

Προφανώς, το… μάτι όλων κοιτάζοντας την στατιστική θα πάει στους διψήφιους Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς (15π. με 6/11 σουτ), Ντάριο Σάριτς (15π., 8ρ, 5ασ.) και Ίβιτσα Ζούμπατς (15π., 6ρ.). Ωστόσο, ο Τζαλίν Σμιθ έκανε εξίσου σπουδαία δουλειά με δημιουργία, κλεψίματα και καλό έλεγχο του ρυθμού (6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 0 λάθη). Από την μεριά του, ο Μάριο Χεζόνια ήταν άστοχος στο ξεκίνημα, αλλά μπόρεσε να μπει στην λίστα με τους πρωταγωνιστές (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ).